ՀԵՌԱԿԱ ՈՒՍՈՒՑՈՒՄ. ԻՆՉՈՒ՞ ԵՆ ԴԻՄԵԼ ՔՉԵՐԸ
Երևանի պետական համալսարանի հեռակա ուսուցման համակարգում ընդհանուր թվով 930 տեղ է հատկացվել: Սեպտեմբերի մեկի դրությամբ ներկայացվել է ընդամենը 138 հայտադիմում: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԵՊՀ ընդունող հանձնաժողովի պատասխանատու քարտուղար Վաչագան Գալստյանը: Նրա խոսքով, մինչ օրս ամենաշատ դիմում հայտեր ստացել են անգլերեն լեզու մասնագիտությունից` 60 տեղի համար` 23 դիմում, հայոց լեզու և գրականություն 40 տեղի համար` 10 դիմում, նույնքան դիմում են ստացել նաև միջազգային հարաբերություններ ֆակուլտետ ընդունվելու համար:
«Ընդհանրապես դիմում չի եղել մաթեմատիկայի և սոցիալական աշխատանք մասնագիտությունների գծով: Տնտեսագիտական հինգ մասնագիտություններից յուրաքանչյուրից 40 տեղ ստացել ենք ընդամենը` տասներկու դիմում»,- նկատեղ Վ. Գալստյանը:
Նրա խոսքով, հեռական ուսուցման համակարգի մեջ են ընդգրկված 28 մասնագիտություն և 16 ֆակուլտետ: Դիմում կարող են ներկայացնել բոլոր անձինք:
«Այն դիմորդները որոնք կենտրոնացված քննություններին բավարար միավորներ չեն հավաքել, կարող են նորից դիմել և քննությունները հանձնել` պահպանելով դրական միավորները, որ ստացել են կենտրոնացված քննությունների ժամանակ»,- նշեց ընդունող հանձնաժողովի պատասխանատու քարտուղարը: Վ. Գալստյանի հավաստմամբ, դասընթացը տարվելու է նույն դասախոսներրի կողմից ուսումնական նույն ծրագրով: «Շատերը մտավախություն ունեն, թե նրանց ուրիշ դիպլոմ կամ ուրիշ ծրագիր են մատուցել: Ասեմ, որ բոլորի համար նույն` բակալավրի դիպլոմն է շնորհվելու»:
Նշենք, որ ուսուցման տևողությունը հինգ տարի է, գործում է միայն վճարովի համակարգում: «Արտոնություններ կան զորացրվածների համար, որոնք հաշմանդամ են դարձել ծառայության ընթացքում, ինչպես նաև արտոնություն կա զոհված ազատամարտիկների համար: Այս դեպքերում նրանք սովորում են պետպատվերով»,- ընդգծեց Վ. Գալստյանը:
Հիշեցնենք նաև, որ դիմում հայտերն ընդունվում են մինչև սեպտեմբերի 20-ը, քննությունները տեղի կունենան հոկտեմբերի 1-ից 12-ը:

Yerevan State University has 930 places designated for those wishing to participate in correspondence courses. As of September 1, only 138 had applied, as informed to a panorama.am journalist by Vachakan Galstyan, secretary of the university’s admittance committee. In his words, of the 60 places designated to study the English language, 23 have applied; of the 40 places for Armenian language and literature, 10 have applied; the faculty of foreign relations has received the same number of applicants.
“No applications whatsoever have been received in the fields of mathematics and sociology. Of the 40 places set aside for economics, only 12 applied,” noted Galstyan.
In his words, 28 professions and 16 faculties are part of the correspondence course program. Anyone can apply.
“Any applicant who doesn’t earn enough points can take another examination, while keeping the points he previously earned,” Galstyan said, assuring that the courses would be conducted by the same professors using the same programs. “Many had the fear that a different diploma and a different program would be offered. Everything will be the same,” he stressed.
We note that the course lasts five years, and must be paid for, as opposed to the scholarships offered in regular courses. “The government will pay for those who became crippled in the armed services, as well as for those who lost family members in the war,” he said.