«ՌԵԳԵՆԴՆԵՐԻ» ԴՊՐՈՑ. ԹԱԻԼԱՆԴԻՑ` ԵՎՐՈՊԱ
«Մեր դպրոցը հնարավորություն է ընձեռնում ուսումը շարունակել եվրոպական ու ամերիկյան բարձրակարգ ուսումնական հաստատություններում: Մենք արդեն մի քանի տարի է, ինչ համագործակցում ենք Թաիլանդի Փաթայ և Բանգկոկ քաղաքներում գործող դպրոցների հետ: Մեր աշակերտներն այնտեղ ստանում են ոչ անգլիական չափանիշներին համապատասխան ուսուցում, այլև` եվրոպական բարձրագույն կրթական հաստատություններում ուսումը շարունակելու հնարավորություն»,- նշեց «Ռեգենդների» դպրոցի հայկական մասնաճյուղի հիմնադիր ու տնօրեն Հայկ Հարությունյանը:
«Ռեգենդների» դպրոցը ՀՀ կրթության և նախարարության հետ համատեղ իրականացնում է «Ավագ դպրոց» կրթական ծրագիրը, որի միջոցով 7-16 տարեկան երեխաները ստանում են երկու, իսկ 16-18 տարեկանները` չորս տարի տևողությամբ ուսուցում: Դպրոցը գործում է Թաիլանդի գլխավոր մասնաճյուղի հովանավորությամբ:
Հ. Հարությունյանի հավաստմամբ, դպրոցի հիմնադիր տնօրեն Հիրա Չայը պայմանագիր է կնքել ՀՀ ԿԳՆ-ի հետ, ըստ որի, յուրաքանչյուր տարի Թաիլանդի երկու դպրոցներում սովորելու հնարավորություն են ստացել նաև հայ աշակերտները: «Աշակերտների թիվը սահմանափակ չէ, օրինակ երկու տարի առաջ սովորելու գնացին 7 աշակերտ, իսկ անցյալ տարի նրանք 11-ն էին»,-ասաց Հ. Հարությունյանը:
Դպրոցում սովորելու համար աշակերտները պետք է հանձնեն քննություն երկու` անգլերեն և մաթեմատիկա առարկաներից: Քննությունների առաջին փուլն անցնում է այստեղ, բայց ստուգվում և գնահատվում է Թաիլանդում: Դպրոցի տնօրենի խոսքերով, գնահատման կարգը նույնպես կատարվում է եվրոպական չափանիշներին համապատասխան` տոկոսային համակարգով: Իսկ երկրորդ փուլն անցնում է հարցազրույցի կարգով և այն անցկացնում է Հիրա Չայը:
Հայկ Հարությունյանը նշեց մի կարևոր հանգամանք դպրոցի ուսման վճարի 20.000 ԱՄՆ դոլարի պարագայում. «Աշակերտներին հնարավորություն է տրվում ստանալ մատչելի կրթություն` 50, 75 և 90 տոկոս զեղչ»:
Ի դեպ, մեր դպրոցները շուտով նույնպես կանցնեն եռակարգ` կրտսեր, միջին, ավագ դպրոցների ուսուցման կարգին: Բայց ե՞րբ այնտեղից ուղիղ դուռ կբացվի Եվրոպա` մեծ հարց է...:

“Regents” school: From Thailand to Europe
“Our school will offer the opportunity to advance one’s education to European and American standards. We have already collaborated for several years with schools in Bangkok and Pata. Our students have the opportunity to continue to receive a European-standard education,” stated Hayk Harutyunyan, director and founder of the Armenian branch of the “Regent” school.
In cooperation with the “Regent” school, the Armenian education ministry runs the “Senior School” education program, in which seven to sixteen year-olds can receive two years of study, while sixteen to eighteen year-olds, four years of study. The school’s operations are funded by the main branch in Thailand.
Harutyunyan says that the school’s founding director, Hira Chai, has signed an agreement with the Armenian education ministry, according to which Armenian students have the right to study in the two Thailand schools. “There is no limit to the number of students, for example, two years ago seven students took part in the program, while last year the number grew to seven,” Harutyunyan stated.
Entry into the school requires passing examinations in English and mathematics. The first stage of the examination takes place in Armenia, but after that in Thailand. In the school director’s words, evaluations are according to European standards, in a percentage system. An interview is part of the second stage; it is conducted by Hira Chai.
Harutyunyan noted that tuition for the school is 20 thousand American dollars, but that “students have the opportunity of obtaining a discount of 50, 75, or 90 per cent.”
In any event, our schools will soon include the elementary, middle, and upper age system, but as to when the doors to Europe will open from here is a big question.