ԱԶԳԱՅԻՆ ԳՐԱԴԱՐԱՆ. 60 ՀԱԶԱՐ ՔԱՐՏԱՐԱՆ ԹՎԱՅՆԱՑՎԵԼ Է
Հայաստանի ազգային գրադարանի շուրջ 60 հազար քարտարաններ այս պահի դրությամբ թվայնացվել են: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցին հայտնեց Ազգային գրադարանի համակարգչային բաժնի վարիչ Նունե Մանվելյանը: «Մինչ այսօր թվայնացվել են միայն հնատիպները, ինչպես նաև 2003-ից մինչ այսօր տպագրված ժամանակակից գրականությունը»,- նշեց Ն. Մանվելյանը:
Նրա խոսքով, թվայնացված կատալոգներում տրված են միայն գրքի ընդհանուր տվյալները: Այն ընդգրկում է տեղեկատվություն գրքի նկարագրի և այն մասին, թե որտեղ կարելի է գտնել այդ գիրքը, ով է հեղինակը, ինչպես նաև գրքի ընդհանուր բովանդակությունը: Ն. Մանվելյանի հավաստմամբ, առաջիկայում թվայնացվելու են միայն քարտարանները, քանի որ գրադարանի գրականության քանակը շատ մեծ է, և առանց քարտարանների տեղեկատվական բազայի մուտքագրման, հնարավոր չէ գրականությունը թվայնացնել: «Ազգային գրադարանը ունի վեց, վեց ու կես միլիոն գիրք և դրանք թվայնացնելու համար մեծ աշխատանք է պահանջվում»,- ընդգծեց նա:
Նշենք, որ թվայնացված գրականությունից հնարավոր է օգտվել Ճարտարագիտական համալսարանի և Երևանի պետական համալսարանի համակրագչային ռեսուրսային կենտրոններից:
Տեղեկացնենք, որ ազգային գրադարանի քարտարանների թվայնացման արտոնագիրը գնել է պետությունը, իսկ բուն թվայնացման գործընթացը ֆինանսավորվում է պետության կողմից:

Около 60 тысяч каталогов Национальной библиотеки оцифрованы. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщила заведующая компьютерным отделом библиотеки Нуне Манвелян. Оцифрованы каталоги всех старинных изданий, а также изданной с 2003 года современной литературы.
По словам Манвелян, в электронных каталогах приведены только общие сведения о книге. Они содержат информацию о внешнем виде книги, и о том, где ее можно найти. Пока на данном этапе будут оцифровываться только каталоги, так как количество книг очень велико, и без создания начальной базы данных невозможно провести оцифровку самих книг. "В национальной библиотеке Армении около 6.5 млн. книг, и их оцифровка требует колоссальной работы”.
Отметим, что электронной базой Национальной библиотеки можно пользоваться в ресурсных компьютерных центрах Ереванского архитектурного университета и государственного университета.
Лицензию на оцифровку каталогов Национальной библиотеки купило государство, и оно же финансирует проводимые работы.