ՄԵԿՆԱՐԿԵՑ ՀԱՅՈՑ ԼԵԶՎԻ ԵՎ ԳՐԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԱՀԱՅԿԱԿԱՆ ՕԼԻՄՊԻԱԴԱՆ
Այսօր տեղի ունեցավ հայոց լեզվի և գրականության համահայկական օլիմպիադայի և հայագիտական գիտելիքների մրցույթի պաշտոնական բացման արարողությունը: ԿԳՆ սփյուռքի հետ կապերի բաժնի պետ Հրաչ Թադևոսյանը նշեց, որ հայագիտական գիտելիքների մրցույթի և օլիմպիադայի նպատակն է արտերկրում բնակվող հայ երեխաների շրջանում խրախուսել հայոց լեզվի, հայ գրկանության, հայոց պատմության և մշակույթի իմացությունը, օգնել նրանց ճանաչելու Հայաստանը և կապել հայրենիքին:  Հ. Թադևոսյանի խոսքով, օլիմպիադան և հայգիտական մրցույթը կանցկացվեն սեպտեմբերի 13-20-ը Ծաղկաձորում:
Հայագիտական մրցույթին ու հայոց լեզվի և գրականության օլիմպիադային մասնակցում է 10 երկրներից 125 աշակերտ, որոնցից մոտ 80-ը արտերկրից են: ԿԳՆ ներկայացուցչի խոսքով, բացի հիմնական հայոց լեզվի և գրականության և հայագիտական գիտելիքների մրցույթներից նախատեսված է կազմակերպել նախասիրական «Պատանի ճարտասանի», «Պատանի ստեղծագործողի», «Հայրենասիրական երգի» մրցույթներ:
Նա նշեց, որ աշակերտների համար նախատեսված են նաև այցելություններ Հայաստանի պատմամշակութային և կրթական հաստատություններ: Նշենք, որ օլիմպիադիայի փակման հանդիսվոր արարողությունը և հաղթողների պարգևատրումը տեղի կունենա սեպտեմբերի 20-ին Երևանի Առնո Բաբաջանյանի անվան համրերգասրահում:

Всеармянская школьная олимпиада примет 125 человек
Сегодня состоялась официальная церемония открытия Всеармянской школьной олимпиады по армянскому языку и литературе и конкурса по арменоведению.
Как сообщил Panorama.am начальник отдела по связям с диаспорой Министерства образования и науки Грач Тадевосян, цель данной олимпиады – поощрить знания армянского языка, литературы, истории и культуры среди детей диаспоры, помочь им познать свою родину и установить с ней связи.
Олимпиада и конкурс пройдут с 13 по 20 сентября в Цахкадзоре.
В мероприятии принимают участие 125 учеников из 10 стран, из них 80 учеников - из стран дальнего зарубежья. По словам представителя министерства, кроме основных конкурсов, будут проведены также любительские конкурсы “Юный оратор”, “Юный писатель”, “Патриотическая песня”.
В рамках олимпиады для участников предусмотрены также экскурсии по сторическим местам Армении и посещение образовательных центров.
Церемония закрытия и награждения победителей олимпады состоится 20 сентября в Ереване в концертном зале им. Арно Бабаджаняна.