«Բջջային հեռահամակարգեր» ԲԲԸ-ն (Мобильные телесистемы, МТС) ձեռք է բերել International Cell Holding ընկերության հիմնադիր կապիտալի 80 տոկոսը: Հիշյալ ընկերությունն անուղղակիորեն հանդիսանում է հայկական խոշորագույն օպերատոր «K-Telecom» ՓԲԸ բաժնետոմսերի միանձնյա սեփականատերը:
Գործարքի գինը կազմում է 310 միլիոն եվրո, որի 50 միլիոն եվրոն վճարվելու է 2008-2010թթ. ընթացքում, եթե իրագործվեն K-Telecom-ի սահմանած եկամտաբերության և շահույթի նպատակային ցուցանիշները: MTC-ը K-Telecom ընկերությանը կտրամադրի նաև մինչև 140 միլիոն եվրո վարկ, որպեսզի վերջինս մարի իր ունեցած պարտքերը և ֆինանսավորի ներդրումային ծրագրերը: «International Cell Holding» ընկերության բաժնետոմսերի մնացած 20 տոկոսի ձեռքբերման մասին պայմանագիրը ուժի մեջ է մտնում 2010թ. հուլիսից ոչ շուտ և գործելու է մինչև 2012թ.: Փաթեթի արժեքը որոշվելու է միջազգային որևէ անկախ բանկի գնահատականի հիման վրա:

МТС и VivaCell: сделка совершена
Российское ОАО "Мобильные ТелеСистемы" приобрело 80% уставного капитала компании International Cell Holding LTd., которая является стопроцентным косвенным владельцем ЗАО K-Telecom (торговая марка VivaCell). Об этом сегодня на пресс-конференции объявил президент МТС Леонид Меламед.
Сумма сделки составляет 310 млн евро, включая 50 млн евро, которые будут выплачены продавцу в течение 3 лет с 2008 по 2010 год при условии выполенения установленных целевых показателей выручки и доходности компании ЗАО K-Telecom.
МТС также предоставит ЗАО K-Telecom кредит в размере 140 млн евро для погашения долгов и финансирвоания инвестиционной программы.
Акционное соглашение на покупку и продажу оставшихся 20% вступает в силу не ранее июля 2010 года и действует до 2012 года. Цена пакета определяется на основе оценки независимого международного банка.
ЗАО K-Telecom работает на всей территории Армении, обладает лицензиями стандарта GSM 900/1800 до конца 2019 года. По состоянию на 1 июля 2007 года абонентами компании являлись 986 тыс. пользователей, что по оценке МТС, составляет 66% доли рынка.