Օտտավայի քաղաքային խորհուրդը օրերս միաձայն որոշում է կայացրել Կանադայում Հայաստանի դեսպանության շենքը ընդգրկել Օտտավայի «Ժառանգության ցուցակում»: Նշենք, որ այդ ցուցակում ներառվում են Կանադայի մայրաքաղաքի պատմաճարտարապետական մեծ արժեք ներկայացնող շինությունները:
Ինչպես հայտնեցին ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչությունից, այսուհետ մեր երկրի դեսպանության շենքը հիշատակվելու է Օտտավայի զքոսաշրջային ուղեցույցներում և հնարավորություն է ունենալու Բաց դռների օրեր կազմակերպել օտարերկրյա ու կանադական զբոսաշրջիկների համար: Իսկ դա զգալիորեն կընդլայնի Կանադայում Հայաստանի հանդեպ հետաքրքրություն առաջացնելու հնարավորությունները:
Ի դեպ, այս տարի լրանում է Օտտավայում Հայաստանի դեսպանության շենքի կառուցման 100 տարին: Շենքի արտաքին տեսքը կանադական նշանավոր ճարտարապետ Վերներ Նոֆքեի (1878-1964) գործն է և պատկանում է Իսպանական գաղութատիրական վերածննդի ոճին, որը չափազանց հազվադեպ է հանդիպում Կանադայում:

The city council of Ottawa has recently issued a unanimous decision to include the building of the Armenian embassy in Canada in the “List of Heritage” in Ottawa. This list includes high value buildings in terms of history and architecture of the Canadian capital.
Armenian foreign ministry press services report that from now on the building of Armenian embassy will be mentioned in tourist guides of Ottawa and will have an opportunity to organize Open Doors days for foreign and Canadian tourists. It will greatly enlarge the opportunities to evoke interest towards Armenia in Canada.
Today is 100th anniversary of the construction of Armenian embassy’s building in Ottawa. The facade of the building is the work of Canadian renowned architect Verner Nofkey (1878-0964) and is in the style of Spanish colonialism, which is very rare in Canada.