ՕՊՏԻՄԱԼԱՑՈՒՄ.  ՄԱՐԶԵՐՈՒՄ 30-ՈՎ ԿԿՐՃԱՏՎԻ ՊՈԼԻԿԼԻՆԻԿԱՆԵՐԻ ԹԻՎԸ
Մարզային առողջապահության համակարգերի օպտիմալացման 2007-2012թթ. ծրագրերի իրականացման արդյունքում մարզերում հիվանդանոցների թիվը կկրճատվի 5-ով, պոլիկլինիկներինը` 30-ով, կլուծարվեն 8 նեղ մասնագիտացված դիսպանսերներ և 13 առողջության կենտրոնների ստացիոնար մասեր և շուրջ 80 000 քմ տարածք: Այս մասին տեղեկացանք տարածքային կառավարման նախարարությունից:
Օպտիմալացման ծրագրի համաձայն, կմիավորվեն հիվանդանոցների և պոլիկլինիկաների կրկնվող, միանման գործառույթներ իրականացնող և թերծանրաբեռնվածությամբ աշխատող ծառայությունները, լաբորատոր-ախտորոշիչ ծառայությունները, հարկ եղած դեպքում` տարածքային պոլիկլինիկաները և հիվանդանոցները: Ըստ ծրագրի, գյուղական բժշկական ամբուլատորիաներն առանձնացվում են տարածքային պոլիկլինիկաների կազմից` անկախ ընտանեկան բժշկի գրասենյակների ստեղծման և համայնքների ներգրավման համար բարենպաստ պայմաններ ապահովելու նպատակով:
Առայժմ ծրագրի իրականացման աշխատանքները մինչ այժմ նախագծա-նախահաշվային փաստաթղթերի կազմման փուլում են եղել: Նշենք, որ օրերս մարզպետների հետ խորհրդակցության ժամանակ փոխվարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հանձնարարել է մինչև սեպտեմբերի 25-ը ավարտել այդ աշխատանքները և հոկտեմբերից սկսել շինարարական աշխատանքները:
Հիշեցնենք, որ մարզերի առողջապահական համակարգերի օպտիմալացման ծրագիրը հաստատվել է նախորդ տարի կառավարության որոշմամբ:

To move forward the 2007-2012 optimalization program of the health system in the provinces, the number of hospitals will be reduced by five, and the number of polyclinics by 30, leaving just eight specialized dispatch centers and 13 health center stations in an area covering around 80,000 kilometers. This was informed by the ministry of regional affairs.
According to the optimalization program, the work of the hospitals and polyclinics that both carry out will be unified. In accordance with the program, the work of village doctors will be separated from that of polyclinics, and offices for family doctors will be created, ensuring the improvement of local health care.
For now the program is in the preliminary stages. We note that at a recent meeting with provincial governors, vice-prime minister Hovik Aprahamyan ordered the work completed by September 25 and to begin construction work by October 1. We remind that the decision to enact the health optimalization program was made by the government just last year.