ԱՆԿԱԽՈՒԹՅԱՆ 16-ԱՄՅԱԿԸ ՆՇՎԵԼ Է ՆԱԵՎ ԿՈՐԴՈԲԱՅՈՒՄ
Արգենտինայի` բնակչությամբ երկրորդ քաղաք Կորդոբայի Հայկական համայնքի ընդհանուր խորհուրդը Արգենտինայում Հայաստանի դեսպանության հովանավորությամբ օրերս կազմակերպել է տոնական հանդիսություն` նվիրված Հայաստանի անկախության 16-րդ տարեդարձին:
Միջոցառմանը ներկա են եղել մոտ 400 կորդոբացիներ` քաղաքային իշխանությունների և համայնքային կառույցների ներկայացուցիչներ, ազգային բարերարներ, պետական պաշտոնյաներ, գործարարներ, արվեստագետներ, բժիշկներ, լրագրողներ:
ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության հաղորդմամբ, միջոցառման ընթացքում ողջույնի խոսքով հանդես են եկել Կորդոբայի Հայ համայնքի ընդհանուր խորհրդի նախագահ Ռաֆայել Սիմոնյանը և Արգենտինայում Հայաստանի դեսպանության դեսպանորդ Խորեն Տերտերյանը: Միջոցառման ընթացքում ցուցադրվել է Հայաստանին նվիրված տեսաֆիլմ, հնչել են երգեր «Ախթամար» երգչախմբի կատարմամբ, ելույթ են ունեցել «Ծիրանի» և «Թորգոմ» երաժշտական համույթները:
Հայաստանի ազգային տոնին նվիրված հանդիսության շրջանակում տեղի է ունեցել արգենտինացի լրագրող Մարիանո Սարավիայի` Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման կոչ հանդիսացող El Grito Armenio («Հայկական ճիչ») գրքի շնորհանդեսը:

Armenian independence celebrated in Cordoba
Celebrations for the occasion of 16 years of Armenian independence were held by the Armenian community of Cordoba, Argentina. The celebrations were sponsored by the Armenian embassy of Argentina.
Nearly 400 Cordoba natives were present at the events, including political figures, benefactors, businessmen, artists, and journalists.
According to the foreign ministry news department, Armenian community president Rafael Simonyan and Armenian embassy representative Khoren Derderyan gave welcoming remarks. During ceremonies, a film dedicated to Armenia was shown. Songs by the “Mkhitar” choir were included in the film. Performances by the “Dziran” and “Torgom” choirs also took place.
During the ceremonies, a book presentation for “El Grito Armenio” (Cry of Armenia), by Mariano Marivya, was held.