ՆՇՎԵՑ ԳՐԱԿԱՆԱԳԵՏ ԴԱՎԻԹ ԳԱՍՊԱՐՅԱՆԻ 60-ԱՄՅԱԿԸ
Այսօր Կրթության ազգային ինստիտուտում նշվեց գրականագետ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր Դավիթ Գասպարյանի ծննդյան 60-ամյակը: Կրթության ազգային ինստիտուտի տնօրեն Նորիկ Ղուկասյանը հոբելյարին պարգևատրեց ԿԳՆ ոսկե հուշամեդալով`հայկական գիտության բնագավառում ներդրած ավանդի համար:
Չարենցի ժառանգության ուսումնասիրությունը եղել է հայ գրական-հասարակական մտքի ուշադրության կենտրոնում, այդ շնորհալի գործով վերջին տարիներին զբաղվում գրականագետ Դ. Գասպարյանը: Նա 30-ից ավելի մենագրությունների և 500 հոդվածների հեղինակ է:
Ն. Ղուկասյանի խոսքով, Դ. Գասպարյանը մեր այսօրվա ամենից կրքոտ և եռանդուն գրականագետներից մեկն է, բայց դա նրա միակ առաքինությունն ու առավելությունը չէ: «Մենք այսօր առավել քան երբևէ, կարիք ունենք ոչ այնքան գրականագիտության, ինչքան քննադատության, իսկ ժամանակակից գրականության քննադատությունը ոչ միայն անաչառություն, այլև քաջություն է պահանջում»,-հավելեց ինստիտուտի տնօրենը:
Գրականագետ Նվեր Վիրաբյանն իր շնորհավորանքի խոսքում նշեց, որ մեր արժեքներին կենդանության օրոք պետք է հարգենք, և գովելի է, որ այսօր ԿԳՆ-ը ուշադրություն է դարձնում գրողներին և գրականագետներին: «Նա մտածում է առոջ, գրում է հստակ, երևույթներին տալիս է դիպուկ և անվրեպ գնահատական»,-իր շնորհավորանքի խոսքում ասաց լրագրող Վրեժ Սարուխանյանը:

Today, 60th birthday of Davit Gasparyan, literary expert and doctor of philological sciences, was celebrated at the National Institute of Education. The director of the institute, Norik Ghukasyan, awarded the expert with a gold medal of the ministry of education and science for his contribution in the Armenian science.
The study of Charents’s heritage has been at the center of the Armenian literary and public mind and that was what literary expert D. Gasparyan was occupied with in the recent years. He is the author of more than 30 pieces of writings and an author of more than 500 articles.