Հոկտեմբերի 22-ին Բելոռուսում կմեկնարկեն Հայ մշակույթի օրերը: Հայ արվեստի վարպետները հանդես կգան Մինսկում, Բրեստում: Այդ օրերի ընթացքում հանդիսատեսը կծանոթանա Երիտասարդական սիմֆոնիկ նվագախմբի արվեստին, կդիտի ներկայացումներ Երևանի կամերային թատրոնի դերասանների մասնակցությամբ: Բելոռուսի Պատմության և մշակույթի ազգային թանգարանում կկազմակերպվի հայ անվանի նկարիչ Սերգեյ Փարաջանովի նկարների ցուցահանդեսը:
Բելոռուսում Հայ մշակույթի օրերի հանդիսավոր բացումը տեղի կունենա հոկտեմբերի 23-ին` Բելոռուսի պետական ֆիլհարմոնիկի բեմահարթակում, որտեղ հայ արվեստի վարպետները հանդես կգան համերգային ծրագրով: Հայկական պատվիրակությունը Բելոռուս կժամանի Հայաստանի մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի գլխավորությամբ: Երկու երկրների միջև դիվանագիտական կապեր հաստատվելուց հետո Բելոռուսում առաջին անգամ են անցկացվում հայ մշակույթի օրեր: Մշակութային օրերը կշարունակվեն մինչև հոկտեմբերի 28-ը: Նշենք, որ Հայաստանում Բելոռուսի մշակույթի օրեր անցկացվել է 2005-ին:
Նկատենք, որ «Հայ մշակույթի օրեր» նոյեմբերի երկրորդ տասնօրյակին անցկացվելու են Չինաստանում, որտեղ ելույթ են ունենալու Երևանի մնջախաղի պետական թատրոնը, դաշնակահարուհի Արուս Աճեմյանը: Նոյեմբերի երրորդ տասնօրյակին մեր մշակույթը կներկայացվի նաև Իտալիայում: Այստեղ կցուցադրվեն Ս. Փարաջանովի կտավները, Հայկ Գրիգորյանի «Exlibris» ցուցահանդեսը, իսկ Երևանի Մնջախաղի թատրոնը հանդես կգա ներկայացումներով:

On October 22, in Belarus, Armenian Culture Days will kick off. Experts of Armenian culture will present their art in Minsk and Brest. During the course of events, the Youth Symphony Orchestra will perform, as well as the Yerevan Chamber Theater and the Shoghaken Folk Ensemble. The Belarus state historical museum will present an exhibit of paintings by Sergey Paradjanov.
The grand opening and gala concert will be on October 23, on the Belarus State Philharmonic stage, where Armenian artists will present a concert program. The Armenian delegation to Belarus will be led by Culture Minister Hasmik Poghosyan. This is the first time since establishing diplomatic ties that Armenian culture has been presented in Belarus. Armenian Culture Days will last until October 28. We point out that Belarus Culture Days took place in Armenia in 2005.
We note that Armenian Culture Days will also take place in China, in November, at which the Yerevan Pantomime Theater will participate, as well as pianist Arus Ajemyan. Armenian culture will also be presented in Italy, in November, where Paradjanov canvases and Hayk Gregorian’s “Exlibris” will be displayed, and the Yerevan Pantomime Theater.