ԴԻՎԱՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ՍԿԱՆԴԱ՞Լ, ԹԵ՞ ԻՍԿԱՊԵՍ ԾՐԱԳՐԵՐԻ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ
ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Գեղամ ՂԱՐԻԲՋԱՆՅԱՆԸ Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի անհապաղ մեկնումը Հայաստանից դիվանագիտական սկանդալ չի համարում: «Իսկապես տեղի է ունեցել ծրագրերի փոփոխություն: Առավոտյան մենք հանդիպել ենք իրանական պատվիրակության հետ, և ես նրանց փոխարտգործնախարարից իմացել եմ, որ փոխվել են ծրագրերը և իրենք պետք է անհապաղ մեկնեն Իրան»,- այսօր Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց փոխարտգործնախարար Գեղամ Ղարիբջանյանը: Նրա խոսքերով, ԻԻՀ նախագահը Հայաստանից մեկնել է կեսօրին, բայց մինչ այդ, առավոտյան ժամը 9-ին հանդիպել է ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանի հետ:
Անհապաղ մեկնման պատճառների մասին Ղարիբջանյանը ոչինչ չհայտնեց, փոխարենը նշեց, որ «իրենք շատ լուրջ փաստարկներով բացատրել են մեկնման պատճառները»: «Ես չեմ կարող դրանք լրագրողներին բացահայտել»,- հավելեց փոխարտգործնախարարը:
Իսկ ընդհանուր առմամբ, նա ԻԻՀ նախագահի այցը հաջողված է համարում: «Լուրջ տնտեսական նախագծերի առնչությամբ բավականաչափ առաջընթաց կա: Կարող եմ նաև որպես Իրանում Հայաստանի նախկին դեսպան ասել, որ գազատարի խնդիրը անցած էտապ է, մենք այժմ խոսում ենք նավթամուղի, երկաթգծի մասին»,- նկատեց Գեղամ Ղարիբջանյանը, վստահեցնելով, որ Իրանի նախագահի ոչ թե մեկ, այլ մի քանի այցեր ապագայում կլինեն:
Նկատենք, որ Իրանի նախագահի անհապաղ մեկնման պատճառով փաստորեն չէին կայացել նրա այցելությունը Ծիծեռնակաբերդ և ելույթը Ազգային ժողովում: Ծիծեռնակաբերդ չայցելելու մեջ Գ. Ղարիբջանյանը միտումնավոր ոչինչ չի տեսնում, և դրան զուգահեռ նա նաև հիշեց, որ Իրանի նախկին նախագահ Մուհամադ Խաթամիին Հայաստան կատարած այցելության ժամանակ նա ուղեկցել է Ծիծեռնակաբերդ, որտեղ ԻԻՀ նախկին նախագահը ծաղկեպսակ է դրել եղեռնի զոհերի հուշահամալիրին:

Замминистра иностранных дел: Прерывание визита Ахмадинеджада - это не скандал
Заместитель министра иностранных дел Армении Гегам Гарибджанян не считает немедленное прерывание визита президента Ирана Махмуда Ахмадинеджада в Армению дипломатическим скандалом. “Действительно, произошли изменения в планах президента. Утром мы встретились с иранской делегацией и узнали от заместителя министра иностранных дел, что делегация должна незамедлительно вернуться в Тегеран”, - сообщил он сегодня в беседе с журналистами в парламенте Армении.
О причинах немедленного возвращения иранской делегации Гегам Гарибджанян ничего не сказал, лишь сообщил, что иранская сторона привела “очень серьезные доводы”. “Я не могу сообщить их журналистам”, - сказал он.
А в целом, он считает визит президента в Армению успешным. “Есть прогресс в серьезных экономических проектах. Могу также, как бывший посол Армении в Иране, сообщить, что газопровод –  уже прошедший этап, сейчас мы уже говорим о нефтепроводе и железной дороге”, - сказал Гарибджанян, заверив, что в будущем состоится еще не один визит президента Ирана в Армению.
Из-за незамедлительного отъезда президента Ирана не состоялось его посещение мемориала жертвам геноцида армян и выступление в Национальном Собрании РА. В том, что президент Ирана не посетил памятник жертвам геноцида, Гарибджанян не видит никакого умысла. Более того, он напомнил, что предыдущего президента Ирана Мухамада Хатами он лично сопровождал в Цицернакаберд, где тот возложил венок к мемориалу жертвам геноцида.