ԴԻՎԱՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ՍԿԱՆԴԱ՞Լ, ԹԵ՞ ԻՍԿԱՊԵՍ ԾՐԱԳՐԵՐԻ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ
ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Գեղամ ՂԱՐԻԲՋԱՆՅԱՆԸ Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի անհապաղ մեկնումը Հայաստանից դիվանագիտական սկանդալ չի համարում: «Իսկապես տեղի է ունեցել ծրագրերի փոփոխություն: Առավոտյան մենք հանդիպել ենք իրանական պատվիրակության հետ, և ես նրանց փոխարտգործնախարարից իմացել եմ, որ փոխվել են ծրագրերը և իրենք պետք է անհապաղ մեկնեն Իրան»,- այսօր Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց փոխարտգործնախարար Գեղամ Ղարիբջանյանը: Նրա խոսքերով, ԻԻՀ նախագահը Հայաստանից մեկնել է կեսօրին, բայց մինչ այդ, առավոտյան ժամը 9-ին հանդիպել է ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանի հետ:
Անհապաղ մեկնման պատճառների մասին Ղարիբջանյանը ոչինչ չհայտնեց, փոխարենը նշեց, որ «իրենք շատ լուրջ փաստարկներով բացատրել են մեկնման պատճառները»: «Ես չեմ կարող դրանք լրագրողներին բացահայտել»,- հավելեց փոխարտգործնախարարը:
Իսկ ընդհանուր առմամբ, նա ԻԻՀ նախագահի այցը հաջողված է համարում: «Լուրջ տնտեսական նախագծերի առնչությամբ բավականաչափ առաջընթաց կա: Կարող եմ նաև որպես Իրանում Հայաստանի նախկին դեսպան ասել, որ գազատարի խնդիրը անցած էտապ է, մենք այժմ խոսում ենք նավթամուղի, երկաթգծի մասին»,- նկատեց Գեղամ Ղարիբջանյանը, վստահեցնելով, որ Իրանի նախագահի ոչ թե մեկ, այլ մի քանի այցեր ապագայում կլինեն:
Նկատենք, որ Իրանի նախագահի անհապաղ մեկնման պատճառով փաստորեն չէին կայացել նրա այցելությունը Ծիծեռնակաբերդ և ելույթը Ազգային ժողովում: Ծիծեռնակաբերդ չայցելելու մեջ Գ. Ղարիբջանյանը միտումնավոր ոչինչ չի տեսնում, և դրան զուգահեռ նա նաև հիշեց, որ Իրանի նախկին նախագահ Մուհամադ Խաթամիին Հայաստան կատարած այցելության ժամանակ նա ուղեկցել է Ծիծեռնակաբերդ, որտեղ ԻԻՀ նախկին նախագահը ծաղկեպսակ է դրել եղեռնի զոհերի հուշահամալիրին:

DIPLOMATIC SCANDAL OR CHANGE IN PLANS?
Gegham GHARIBJANYAN, Vice Minister of the RA Foreign Ministry, does not consider the express departure of Iranian President Mahmud Akhmadinejad from Armenia a diplomatic scandal. “In reality a change in plans took place. In the morning we met with the Iranian delegation, and I learnt from their Vice Minister of Foreign Affairs, that their plans have changed and they must return to Iran without delay,’ announced today Gegham Gharibjanyan while talking to journalists at the RA National Assembly. In his words, the President of the IRI left Armenia at noon, but prior to that, at 9 am met with the RA Speaker Tigran Torosyan.
Related to the reasons for such departure Gharibjanyan only said the following: “they explained the reasons for their departure referring to very serious arguments.” He also added: “I cannot disclose those to journalists.”
On the whole, he assessed the IRI President’s visit a successful one. “There is sufficient progress related to serious economic projects. As a former Ambassador of Armenia to Iran I can state that the issue of the gas pipeline is a past stage and we are talking now about oil pipeline and railway communications,” noted Gegham Gharibjanyan, assuring that not one, but several visits of the Iranian President to Armenia will take place in future.