ԱՅՍՕՐ ՏԵՂԻ ՈՒՆԵՑԱՎ ԱՊՀ ԱՆԴԱՄ ԵՐԿՐՆԵՐԻ ԿՐԹՈՒԹՅԱՆ ՈԼՈՐՏՈՒՄ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ԽՈՐՀՐԴԻ XX-ՐԴ ՆԻՍՏԸ
Այսօր Կառավարության ընդունելությունների տանը կայացավ ԱՊՀ անդամ երկրների` կրթության ոլորտում համագործակցության Խորհրդի XX նիստը, որին մասնակցում էին Հայաստանի, Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Բելոռուսի, Ղրղըզստանի, Մոլդովայի, Ղազախստանի և Տաջիկստանի պատվիրակությունները:
ԿԳ նախարար Լևոն Մկրտչյանը նշեց, որ խորհրդի շրջանակներում պարբերաբար կազմակերպվող հանդիպումները և խորհրդակցությունները նպաստում են ոչ միայն ԱՊՀ միջպետական համագործակցության զարգացմանը, այլև առանձին երկրներում ազգային կրթական համակարգերի գործուն առաջընթացին:
Անդրադառնալով Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին` նա ընդգծեց, որ այդ գործընթացում սկզբունքային կարևորություն ունի կրթական որակի բարելավումը, ինչի նպատակով առաջիկայում ձևավորվելու է որակի վերահսկողության ազգային ծառայություն, և հատկանաշական է, որ Խորհրդի նիստի օրակարգի առանցքային հարցերից է անդամ երկրներում կրթության որակի վերահսկողության խնդիրը:
Նախարարի խոսքով, կրթության կատարելագործման քաղաքականությունը, որի նպատակն է որակի ապահովումը, ուղղված է ուսուցիչ-աշակերտ, դասախոս-ուսանող նոր բնույթի խոխհամագործակցությանը, ինչպես նաև կրթամանկավարժական ժամանակակից մեթոդների ներդրմանը, մանկավարժների մասնագիտական կարողությունների զարգացմանը, նյութատեխնիկակակն բազայի վերազինմանը:
Բելոռուսի կրթության և գիտության նախարար Ալեքսանդր Ռադկովը նշեց, որ Խորհրդի նիստում կքննարկվեն միջնակարգ կրթության ստանդարտացման, բարձրագույն մասնագիտական կրթության փաստաթղթերի փոխճանաչման, մեծահասակների կրթության զարգացման, բուհերի և միջնակարգ դպրոցների միջև համագործակցութայն մասին հարցեր:
Ղրղըզստանի կրթության և գիտության նախարարի խոսքով, այս նիստում նախատեսված է քննարկել համատեղ համալսարանների ստեղծման, դրանց ցանցի ընդլայնման, բնական և հումանիտար գիտությունների գծով միջպետական մրցույթների և օլիմպիադաների անցկացման և այլ կրթական ծրագրերի մասին տարբեր հարցեր:

В Доме приема правительства Армении состоялось 20 заседание Совета по сотрудничеству в области образования государств-участников СНГ.
Как передает корреспондент Panorama.am, приветствуя участников, министр образования и науки Левон Мкртчян отметил, что постоянные встречи и совещания в рамках Совета содействуют не только межгосударственному сотрудничеству стран СНГ, но и прогрессу национальных структур образования в каждой отдельной стране.
Касаясь реформ системы образования в Армении, он подчеркнул, что в этом процессе принципиальное место отводится качеству образования, для чего в ближайшем будущем будет создана государственная служба контроля.
По словам министра, политика совершенствования образования направлена на обеспечение качества, новых взаимоотношений между преподаватели и учениками и студентами, на внедрение новых образовательно-педагогических методов, развитие профессиональных способностей педагогов и переоснащение материально-технической базы.
Министр образования Беларуси Александр Радков отметил, что Совет рассмотрит вопросы стандартизации среднего образования, развития образования для взрослых, сотрудничества между школами и вузами и взаимного признания дипломов вузов государств-участников СНГ.
По словам министра образования Киргизии, заседание рассмотрит также вопрос создания совместных университетов и расширения их сети, а также обсудит программы проведения межгосударственных конкурсов и олимпиад по гуманитарным наукам и другие образовательные программы.