ՀԱՅ ՄՇԱԿՈՒՅԹԸ ԲԵԼՈՌՈՒՍՈՒՄ ԲԱՐՁՐ Է ԳՆԱՀԱՏՎԵԼ
«Բելոռուսում անցկացված հայ մշակույթի օրերը մեծ հաջողություններ ունեցավ: Այնտեղ մեր արվեստը շատ բարձր գնահատվեց ոչ միայն հայ համայնքի, այլ նաև բելոռուս ժողովրդի կողմից»,-այսօրվա ասուլիսում ասաց մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, որ գլխավորել էր Բելոռուս մեկնած հայ պատվիրակությունը:
Բազմաժանր և հագեցած ծրագրի շնորհիվ հայ մշակույթը Բելոռուսում ներկայացվել է լիարժեք: Ծրագրում ընդգրկված էին ոչ միայն Հայաստանի մշակույթի նախարարության աջակցությամբ գործող, այլ նաև ոչ պետական համույթներ և խմբեր: «Հայաստանից ժամանած խմբերին Բելոռուսում միացել է նաև Մինսկի հայ համայնքում գործող «Էրեբունի» պարային խումբը»,-նշեց Հ. Պողոսյանը: Ասուլիսին ներկա Արա Երնջակյանի խոսքով, բոլոր միջոցառումները կազմակերպվոած էին շատ բարձր մակարդակով, իսկ ընդունելությունը ջերմ էր և անկեղծ: Բելոռուսում հայ արվեստը ներկայացրել են Երևանի Կամերային պետական թատրոնը «Կաբարե» ներկայացմամբ, Կոմիտասի անվան կոնսերվատորիային կից Երիտասարդական սիմֆոնիկ նվագախումբը, «Շողակն» ժողովրդական համույթը: Բելոռուսի պատմության և մշակույթի ազգային թատրոնում բացվել էր Սերգեյ Փարաջանովի աշխատանքների լուսանկարների ցուցահանդեսը:
Մշակութային օրերի ընթացքում Մինսկի Արվեստի և մշակույթի պետական համալսարանում տեղի է ունեցել «Մշակույթների երկխոսություն» միջոցառումը, որի ընթացքում ցուցադրվել Խնկո-Ապոր անվան մանկական գրադարանին նվիրված Բելոռուսում հրատարակված գրքերը: Մինսկի «Ռակետա» կինոթատրոնում ներկայացվել է կինոռեժիսոր Ս. Փարաջանովի մասին պատմող «Ես մահացել եմ, երբ մանուկ էի» ֆիլմը:
Հայ մշակույթի օրերի շրջանակներում Հ. Պողոսյանը հանդիպել է Բելոռուսի մշակույթի նախարար Վլադիմիր Մատվեյչուկի, Ազգային ժողովի կրթության և մշակույթի հարցերի հանձնաժողովի նախագահի, Բելոռուսում Հայաստանի դեսպան Օլեգ Եսայանի, հայ համայնքի ներկայցուցիչների հետ: Նշենք, որ Բելոռուսում հայ մշակույթի օրերն անցկացվել են հոկտեմբերի 22-28-ը: Հայ մշակույթը ներկայացվել է բելոռուսական մի քանի քաղաքներում` Մինսկ, Բոբրյուսկ, Մոլոդեչնո, Բրեստ:

Armenian culture highly appreciated in Belarus
“The Armenian Culture Days in Belarus passed very successfully. Our culture was highly appreciated there not only by the Armenian community, but by the local population,” Culture Minister Hasmik Poghosyan, who led the Armenian delegation to Belarus, said today at a press conference.
Thanks to a program consisting of many genres, Armenian culture was well represented. The program consisted not only of state-sponsored groups, but others not sponsored by the state. “Groups from Armenia combined with local Armenian ensembles, such as the ‘Erebuni’ dance ensemble,” Poghosyan noted. According to Ara Yernjagyan, all ensembles were of high quality, and the reception in Belarus was warm and open. Armenian art was presented by the Yerevan Chamber Theater, with ‘Cabaret,’ the Komitas Conservatory Youth Symphony, and the Shoghaken Folk Ensemble. An exhibition in the Belarus History and Culture Theatre featured photographs of works by Sergey Paradjanov.
In the Minsk Culture and Art University, a cultural dialogue took place, at which books were gifted to the Khnko Apor library in Yerevan. In the “Raketa” theater, the “I died when I was a child” film by Paradjanov was shown.
During the course of events, culture minister Hasmik Poghosyan met with her Belarus counterpart, Vladimir Matvejugi, Armenia’s ambassador to Belarus, Oleg Yessayan, and other community representatives. We note that the Armenian culture days lasted from October 22-28. Armenian culture was presented in several cities, including Minsk, Brest, Bobryusk, and Molodendino.