ՀԱՅ ՄՇԱԿՈՒՅԹԸ ԲԵԼՈՌՈՒՍՈՒՄ ԲԱՐՁՐ Է ԳՆԱՀԱՏՎԵԼ
«Բելոռուսում անցկացված հայ մշակույթի օրերը մեծ հաջողություններ ունեցավ: Այնտեղ մեր արվեստը շատ բարձր գնահատվեց ոչ միայն հայ համայնքի, այլ նաև բելոռուս ժողովրդի կողմից»,-այսօրվա ասուլիսում ասաց մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, որ գլխավորել էր Բելոռուս մեկնած հայ պատվիրակությունը:
Բազմաժանր և հագեցած ծրագրի շնորհիվ հայ մշակույթը Բելոռուսում ներկայացվել է լիարժեք: Ծրագրում ընդգրկված էին ոչ միայն Հայաստանի մշակույթի նախարարության աջակցությամբ գործող, այլ նաև ոչ պետական համույթներ և խմբեր: «Հայաստանից ժամանած խմբերին Բելոռուսում միացել է նաև Մինսկի հայ համայնքում գործող «Էրեբունի» պարային խումբը»,-նշեց Հ. Պողոսյանը: Ասուլիսին ներկա Արա Երնջակյանի խոսքով, բոլոր միջոցառումները կազմակերպվոած էին շատ բարձր մակարդակով, իսկ ընդունելությունը ջերմ էր և անկեղծ: Բելոռուսում հայ արվեստը ներկայացրել են Երևանի Կամերային պետական թատրոնը «Կաբարե» ներկայացմամբ, Կոմիտասի անվան կոնսերվատորիային կից Երիտասարդական սիմֆոնիկ նվագախումբը, «Շողակն» ժողովրդական համույթը: Բելոռուսի պատմության և մշակույթի ազգային թատրոնում բացվել էր Սերգեյ Փարաջանովի աշխատանքների լուսանկարների ցուցահանդեսը:
Մշակութային օրերի ընթացքում Մինսկի Արվեստի և մշակույթի պետական համալսարանում տեղի է ունեցել «Մշակույթների երկխոսություն» միջոցառումը, որի ընթացքում ցուցադրվել Խնկո-Ապոր անվան մանկական գրադարանին նվիրված Բելոռուսում հրատարակված գրքերը: Մինսկի «Ռակետա» կինոթատրոնում ներկայացվել է կինոռեժիսոր Ս. Փարաջանովի մասին պատմող «Ես մահացել եմ, երբ մանուկ էի» ֆիլմը:
Հայ մշակույթի օրերի շրջանակներում Հ. Պողոսյանը հանդիպել է Բելոռուսի մշակույթի նախարար Վլադիմիր Մատվեյչուկի, Ազգային ժողովի կրթության և մշակույթի հարցերի հանձնաժողովի նախագահի, Բելոռուսում Հայաստանի դեսպան Օլեգ Եսայանի, հայ համայնքի ներկայցուցիչների հետ: Նշենք, որ Բելոռուսում հայ մշակույթի օրերն անցկացվել են հոկտեմբերի 22-28-ը: Հայ մշակույթը ներկայացվել է բելոռուսական մի քանի քաղաքներում` Մինսկ, Բոբրյուսկ, Մոլոդեչնո, Բրեստ:

Дни армянской культуры в Белоруси прошли с успехом
Дни культуры Армении в Беларуси прошли с большим успехом, сообщила сегодня на пресс-конференции министр культуры Армении Асмик Погосян. По ее словам, искусство отечественных мастеров высоко оценили не только представители армянской общины, но и народ Беларуси.
Армянская культура была представлена во многих жанрах. В Белоруси со спектаклем “Кабаре" выступил Ереванский камерный театр, молодежный симфонический оркестр Ереванской консерватории, ансамбль народных танцев “Шогакн”. В национальном театре истории и культуры Беларуси была открыта выставка фотографий работ Параджанова. В минском кинотеатре “Ракета” состоялся показ фильма о художнике “Я умер, когда был ребенком”.
В Минском государственном университете культуры и искусства прошла выставка под названием “Диалог культур”. На ней были представлены книги, изданные в Беларуси и подаренные Детской библиотеке Еревана им. Хнко Апера.
По словам одного из участников Дней культуры Ара Ернджакяна, все мероприятия были организованы на высочайшем уровне, а прием был очень теплый и искренний.
В рамках Дней культуры Армении в Беларуси министр культуры РА Асмик Погосян встретилась со своим белорусским коллегой Владимиром Матвейчуком, председателем парламентской комиссии по вопросам образования и культуры , послом Армении в Беларуси Олегом Есаяном, представителями армянской общины.
Дни культуры Армении в Беларуси прошли с 22 по 28 октября. Мероприятия состоялись в различных городах республики – Минске, Бобруйске, Молодечно, Бресте.