Թամանյանի թանգարան-ինստիտուտում ամեն ուրբաթ կազմակերպվում են «Զրույց-տեսադիտումներ», որի ընթացքում քննարկվում, ցուցադրվում են մշակութային որևէ հուշարձանին, արվեստի որևէ տեսակին, որևէ թանգարանին ու նրա հավաքածուին նվիրված ֆիլմեր:
«Ուսումնական հաստատություններում դասավանդման մակարդակը, դասախոսների կրթական մակարդակը ցածր է, ու մենք փորձում ենք լրացնել այդ բացերը, որոնք առաջ են եկել 10-15 տարի առաջ: Մակարդակը բավականին ցածր է հատկապես գեղարվեստաց հաստատություններում` Գեղարվեստի ակադեմիայում, ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի արվեստաբանության բաժնում»,-Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Թամանյանի թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն, զրույց-տեսադիտումների կազմակերպիչ Հայկ Թամանյանը:
Նրա խոսքով, Գեղարվեսի ակադեմիայում և արվեստաբանության բաժնում սովորող ուսանողները ստանում են տեսական բավականին խորացված գիտելիքներ, բայց տեսողական նյութի մատուցումը շատ թույլ է: «Մենք Ռուսաստանից բերված արվեստի, մշակույթի մասին տարբերի կինոնկարների միջոցով լրացնում ենք այդ բացը, ավելի ամբողջական դարձնում ինչ-որ թեմայի մասին պատկերացումը: Նկարները, ֆիլմերում ներկայացված ամեն մի մանրամասն լիարժեք է դարձնում արվեստով, մշակույթով զբաղվողների գիտելիքները»,-ասաց Հ. Թամանյանը:
Նշենք, որ ներածական խոսքը մատուցում է գեղանկարիչ Անուշ Չուբարյանը: Ինչպես պարզեցինք, զրույց-տեսադիտումների երկրորդ շրջանը կոչված է «Աշխարհի 80 հրաշալիքներ», որի ընթացքում մասնակիցները ֆիլմերի միջոցով շրջագայություն են կատարելու ու ծանոթանալու աշխարհի հնագույն ցեղերի` ինկեր, մայաների կողմից ստեղծած մշակութային հուշարձաններին, նաև հին քաղաքակրթություններ ունեցող երկրների մշակույթներին:
Նկատենք, որ տեսադիտումներին մասնակցում են հիմնականում ուսանողներ` վերը նշված բուհերից: Զրույց-տեսադիտումները կշարունակվեն մինչև դեկտեմբերի 21-ը:

Lack of art institutes to be filled
Every Friday at the Tamanyan Museum-Institute a discussion period is organized, in which a film is presented about a certain cultural monument, museum, or art collection. “We are trying to take care of the problems that have arisen over the past 10-15 years, such as the low level of education in art institutes. The level is unfortunately quite low in institutes such as the Fine Art Institute and in the art division of the history department of Yerevan State University,” the director of the Tamanyan Museum-Institute and discussion organizer, Hayk Tamanyan, said to a Panorama.am journalist.
In his words, students at the Fine Art Academy and the YSU art history department receive good knowledge, yet the method of presentation is weak. “We fill in our lack of materials with films and other art brought from Russia, making the material we present more complete. Every detail of these pictures and films adds to the knowledge of those studying art,” Tamanyan said.
We point out that preliminary words were said by painter Anush Chubaryan. As we found out, the second session in the discussion series was called “Eighty wonders of the world,” in which participants, by way of film, were able to visit and get acquainted with the world’s ancient races, such as the Incas and Mayans, as well as the cultures of some of the oldest civilizations of the world. We point out that most of the participants in the discussion and film presentations are students from the above-mentioned institutes. The discussions will continue until December 21.