20-ՐԴ ԴԱՐԻ ՉԱՐԻՔԸ ՉԻ ՑԱՆԿԱՆՈՒՄ ՆԱՀԱՆՋԵԼ
Այս տարվա ընթացքում արձանագրվել է ՄԻԱՎ վարակի 84 նոր դեպք: 1988թ. մինչև 2007թ. սեպտեմբերի 30-ը հանրապետությունում գրանցվել է ՄԻԱՎ վարակի 513 դեպք: Ըստ ՄԻԱՎ-ՁԻԱՎ-ի վիճակագրական կենտրոնի տվյալների, ՄԻԱՎ վարակով հիվանդների ընդհանուր կազմում գերակշռում են արական սեռի ներկայացուցիչները` 383 մարդ (74,7%): ՄԻԱՎ վարակի 10 դեպք (1,9%) է արձանագրվել երեխաների մոտ: ՄԻԱՎ-ով վարակվածների զգալի մեծամասնությունը (72,7%) 20-39 տարիքային խմբում է:
Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցի ժամանակ ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի համաճարակային վերաապահովման բաժնի վարիչ Արշակ Պապոյանը նշեց. «Ընդհանուր առմամբ վերջին տարիներին նկատվում է արձանագրվող դեպքերի թվի աճ: Դա պայմանավորված է լաբորատոր ախտորոշման հնարավորությունների ընդլայնմամբ և ՄԻԱՎ-ի վերաբերյալ հետազոտությունների հասանելիության մեծացմամբ, նաև ՄԻԱՎ-ի նկատմամբ կամավոր խորհրդատվության և հետազոտության համակարգի ստեղծմամբ: Արդյունքում բարելավվել է ՄԻԱՎ վարակի հայտնաբերումը»: ՁԻԱՀ-ից մահվան առաջին դեպքը գրանցվել է 1989-ին: Իսկ 1990-թ.-ին գրանցվել է թմրամիջոցների ներարկային օգտագործման ճանապարհով վարակման առաջին դեպքը:
Ա. Պապոյանի հավաստմամբ, ներկայումս Հայաստանում իրականացվում են ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ին հակազդման մի շարք միջոցառումներ` համաձայն կառավարության հաստատած ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ին հակազդման ազգային ծրագրի: Ծրագրի հիմնական նպատակը 2007-2011թթ. ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի համաճարակին արդյունավետ հակազդման ձևավորումն է, որի շրջանակներում իրականացվում են կանխարգելման միջոցառումներ բնակչության առավել վտանգի ենթարկվող խմբերի շրջանում: Նշված խմբերի շրջանում իրականացվում է «Հավասարը` հավասարին» մեթոդով ուսուցում, տրամադրվում են ՄԻԱՎ-ի նկատմամբ խորհրդատվություն և հետազոտություն, կանխարգելման միջոցներ, տեղեկատվական/կրթական նյութեր:
Ավելացնեք, որ իրագործվում են վնասի նվազեցման և վարքագծի փոփոխմանն ուղղված ռազմավարություններ: Գլոբալ Հիմնադրամի աջակցությամբ իրականացվող ազգային ծրագրի շրջանակներում ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ով հիվանդներին տրամադրվում են հակառետրովիրուսային բուժում, խնամք և սոցիալական աջակցություն, նաև հոգեբանական և իրավաբանական խորհրդատվություն:

This year, 84 new cases of AIDS have been registered in Armenia. From 1988 to September 30, 2007, 513 cases were registered. According to the AIDS center’s statistics, the number of cases of those infected with AIDS has risen in recent years, with 383 men infected (74.7% of the total) and 10 children (1.9%). Nearly 73% are in the 20-39 age bracket.
The AIDS infection center director Arshak Baboyan, talking with a Panorama.am journalist, said, “In general, the number of AIDS cases is rising. Part of this is due to the advancement of laboratory equipment, which allows us to reveal more cases, and the creation of advice and assistance centers.” The first instance of an AIDS-related death in Armenia was in 1989. In 1990, the first case of AIDS spreading due to narcotics use was registered.
Baboyan says that treatments for AIDS exist, in concurrence with the government’s program in this area. The program’s main purpose is that by 2007-2011 the existence of effective treatment should exist, including centering on those groups of society more at risk for the disease. Concerning these groups, the “We are all equal” method is taught, with advice and treatment offered to those afflicted, as well as educational materials.
We add that psychological and legal advice is offered by the “Global Foundation,” with treatment, care, and social assistance.