««ԴԻՋԻԹԵՔԸ» ԱՆՑԿԱՑՎԵՑ ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ՄԱԿԱՐԴԱԿՈՎ»
«ԴիջիԹեք-2007» տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ցուցահանդեսն ունեցել է 8000 այցելու: Այս մասին այսօր տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ ասաց ցուցահանդեսի տնօրեն, ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը: Նրա խոսքով, այդ թիվն ավելի մեծ կլիներ, եթե եղանակը անձրևոտ չլիներ: Տնօրենի տեղեկացմամբ, իրենք ցուցահանդեսին հրավիրել են 3000 ձեռնարկությունների ղեկավարներ, որոնցից մոտ կեսը մասնակցել է ցուցահանդեսին:
Կ. Վարդանյանը նաև նշեց, որ անկախ հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ այցելուների շուրջ 44 տոկոսը եղել են ուսանողներ, 19 տոկոսը` բիզնես-ղեկավարներ: «Արդյունքները ցույց են տալիս, որ 86 տոկոսը հետաքրքրված է եղել նորագույն տեխնոլոգիաներով, 39 տոկոսը` ինտերնետ ծառայություններով, 37 տոկոս` հեռահաղորդակցությամբ, 33 տոկոսը` ձեռնարկությունների արտադրանքով»,- նշեց Կ. Վարդանյանը:
«Նեյշնլ Ինսթրումենթս» ընկերության հայաստանյան ներկայացչության տնօրեն Արամ Սալաթյանի խոսքով, ցուցահանդեսը կազմակերպված էր համաշխարհային մակարդակով: «Մեծ նշանակություն ուներ այն փաստը, որ ցուցահանդես էին այցելում դպրոցականներ, ինչը նշանակում է, որ այս ոլորտով հետքրքրվում են և այն ապագա ունի Հայաստանում»,- ասաց նա: «Նորք» տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնի տնօրեն Հայկ Չոբանյանի խոսքով, ակնհայտ է, որ «ԴիջիԹեք»-ը տարեցտարի զարգանում է: «Այս տարի հատկանշական էր, որ գերիշխում էին լուծումները: Այսինքն ներկայացված էր բովանդակություն, այլ ոչ թե ձև»,- նշեց Հ. Չոբանյանը: Կ. Վարդանյանի տեղեկացմամբ, ցուցահանդեսի ընթացքում մասնակից ընկերությունները միջին հաշվով ունեցել են 15-25 գործարար առաջարկներ, ինչպես նաև ստորագրվել են գործակցության պայմանագրեր:
Նշենք, որ այս տարի «ԴիջիԹեք»-ին մասնակցել է 43 ընկերություն, ցուցահանդեսում ներկայացված է եղել նաև Հայաստանի կառավարությունը: Առաջին անգամ ցուցահանդեսին մասնակցել է IBM ընկերությունը: «ԴիջիԹեք»-ի շրջանակներում անց են կացվել «Բիզնես լուծումներ» և «Էլեկտրոնային կառավարում» ֆորումները և «ԴիջիԹեք լայֆ» սեմինարների շարքը: Ցուցահանդեսն անցկացվել է հոկտեմբերի 26-28-ը:

Организаторы подводят итоги "Диджитек"
Международную выставку информационных технологий “Диджитек-2007” посетило 8000 человек, сообщил сегодня на пресс-конференции исполнительный директор Союза предприятий информационных технологий Карен Варданян.
По его словам, эта цифра была бы больше, если бы не дождливая погода: организаторы пригласили посетить выставку руководителей около 3000 предприятий, а кроме них на выставке были студенты.
Карен Варданян заметил, что, согласно независимым исследованиям, 44% посетителей были студенты, 19% - бизнес руководители. 86% посетителей были заинтересованы новейшими технологиями, 39% - интернет-услугами, 37% - телекоммуникациями, 33% - продукцией предприятий.
По словам директора армянского представительства компании “Нейшнл инструментс” Арама Салатяна, выставка была организована на мировом уровне. “Очень важен тот факт, что выставку посетили школьники, что означает, что отрасль вызывает интерес и у нее есть будущее в Армении”.
По словам директора информационно-аналитического центра “Норк” Айка Чобаняна, очевидно, то “Диджитек” год от года развивается, и в этом году на выставке было представлено "содержание, а не форма".
Карен Варданян сообщил, что участники выставки получили в среднем по 15-25 бизнес-предложений, на выставке был подписан ряд договоров о сотрудничестве.
В выставке приняли участие 43 компании, среди них впервые – компания IBM. На выставке было представлено также правительство Армении. В рамках выставки состоялись форумы по темам “Бизнес-решения” и “Электронное управление” и ряд семинаров “Диджитек Лайф”. Выставка состоялась с 26 по 28 октября.