ԳԻՏՈՒԹՅԱՄԲ ԶԲԱՂՎԵԼԸ ԵՐԻՏԱՍԱՐԴՆԵՐԻ ՀԱՄԱՐ ՀՐԱՊՈՒՐԻՉ ՉԷ
«Գիտության ոլորտում նաև սերնդափոխության լուրջ խնդիր կա»,- այսօր ասաց ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը պատասխանելով մեր այն հարցին, թե արդյո՞ք միայն ֆինանսավորման պակասն է ոլորտի վատ վիճակի պատճառը:
«Անելիքներ շատ ունենք, երիտասարդների հոսքը դեպի գիտություն անշուշտ պակասել է, մենք չենք կարողանում երիտասարդներին համոզել, որ գիտությամբ զբաղվելը հրապուրիչ գործունեություն է, որովհետև նա այսօր տեսնում է, որ չի լուծվում երիտասարդ գիտնականների սոցիալական հարցերը»,-նշեց Ռ. Մարտիրոսյանը: Բայց, ըստ նրա, նվիրյալներ կան, երիտասարդներ կան,  որոնք չնայած դժվարություններին գալիս են դեպի գիտություն,- վստահեցնում է ակադեմիայի նախագահը:
Ռադիկ Մարտիրոսյանը հայտնեց, որ միջազգային հեղինակավոր գիտական ամսագրերում տպագրվող հոդվածների թվով, վերջին 5 տարում Հայաստանի ֆիզիկոսները զբաղեցրել են 3-րդ տեղը` Ռուսաստանից ու Ուկրաինայից հետո: Իսկ այս ամսագրերում տպագրվելով ճանաչում են ձեռք բերում ամբողջ աշխարհում:

Careers in science not appealing to the country’s youth
“There is a serious concern in our scientific field today, and that is the change of generations,” National Academy of Science president Radik Martirosyan said today, answering our question as to whether the lack of financing is the only problem facing science in Armenia today.
“We have a lot to do. The desire to follow a career in science is low in our youth. We can’t persuade our youth that a career in science is attractive, as they see that the social problems facing young scientists are not being solved,” Martirosyan pointed out. But, he said, there are dedicated youth in the field, and they are working in science in spite of the difficulties they face.
Martirosyan announced that in important scientific journals published around the world in the past five years, Armenian physicists are in third place, behind Russia and Ukraine, in the number of scientific articles published. The articles bring fame to our scientists around the entire world.