ՏՏ ՈԼՈՐՏԸ ՊԵՏԲՅՈՒՋԵԻՑ ԿՍՏԱՆԱ 332.3 ՀԱԶԱՐ ԴՈԼԱՐ
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտին, որը կառավարության կողմից ճանաչվել է գերակա ուղղություն, բյուջեից 2008 թվականին կհատկացվի 108 միլիոն դրամ` 332.3 հազար դոլար: Այս մասին այսօր ԱԺ բյուջետային լսումների ժամանակ տեղեկացրեց առևտրի և տնտեսական զարգացման նախարար Ներսես Երիցյանը:
Նրա խոսքով, միջոցներն ուղղվելու են տեղեկատվական հասարակության ձևավորմանը, ինչը թույլ կտա պարզել ինտերնետ-մատչելիության աստիճանը: Բացի այդ, կառավարությունը մտադիր է միջոցներ ուղղել Հայաստանում ՏՏ ոլորտի մրցունակության բարձրացմանը:
Նախարարը հիշեցրեց, որ մինչ տարեվերջ կառավարությանը կներկայացվի ՏՏ զարգացման նոր հայեցակարգ: Հայեցակարգում ներկայացված են առաջիկա 10-15 տարիների ՏՏ ոլորտի զարգացման խրախուսման հիմնական ուղղությունները: Բացի այդ, փաստաթղթին կից կներկայացվի միջոցառումների և գործողությունների հստակ ծրագիր:
Ն. Երիցյանը նկատեց, որ ՏՏ-ի գծով պետբյուջեում առաջին անգամ մտցվել է ծախսերի վերաբերյալ դրույթը: «Մենք պետք է ֆիքսենք առաջին արդյունքները և համոզված լինենք ծրագրի արդյունավետության մեջ, որպեսզի հաջորդ տարի կարողանանք ներկայացնել ավելի հավակնոտ զարգացման ծրագիր»,-ընդգծեց նախարարը:

Сфера ИТ получит из госбюджета $332.3 тысячи
На развитие признанной правительством Армении приоритетной сферы информационных технологий проектом государственного бюджета страны на 2008 год предусмотрено выделить 108 млн драмов ($332.3 тыс.). Об этом сегодня во время парламентских слушаний по бюджету сообщил министр торговли и экономического развития РА Нерсес Ерицян.
По его словам, средства будут направлены на формирование информационного общества, что позволит определить уровень интернет-доступности в стране. Кроме того, правительство намерено направить средства на повышение конкурентоспособности отечественной сферы ИТ в мире.
Министр напомнил, что до конца года на рассмотрение правительству будет представлен проект новой концепции развития сферы ИТ. В концепции будут отмечены основные направления поощрения развития сферы на ближайшие 10-15 лет. Кроме того, к документу будет представлен план конкретных мероприятий и действий.
Н. Ерицян заметил, что по линии ИТ в госбюджете эта расходная статья выделяется впервые. “Мы должны зафиксировать первые результаты и быть уверены в эффективности программы, чтобы в следующем году могли представить более претенциозную программу развития этой сферы”, - подчеркнул министр.