ՔՆՆԱԿԱՆ ԱՌԱՐԿԱՆՆԵՐԻ ՈՒՂԵՑՈՒՅՑՆԵՐԸ ՊԱՏՐԱՍՏ ԿԼԻՆԵՆ ՄԵԿ ՇԱԲԱԹԻՑ
Հայոց լեզու և գրականություն, մաթեմատիկա, օտար լեզուներ առարկաների ավարտական և միասնական քննությունների համար նախատեսված թեստերում ընդգրկված է 80 հարց, որից 50-ը Ա տարբերակի հարցերն են, իսկ 30-ը Բ տարբերակի: Այս մասին այսօր լրագրողներ հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրեց մաթեմատիկայի քննական առաջադրանքների և ուղեցույցների կազմող հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանը:
Նա նշեց, որ թեստում ընդգրկված 80 հարցը հնարավորություն է տալիս ստուգել ոչ միայն աշակերտի գիտելիքների խորությունը, այլև` ծավալը: Նրա խոսքով, քննական այս ձևը նախորդ տարվա համեմատ երկու քայլ առաջ է: ԳԹԿ ավագ մասնագետ Միրցա Հալաջյանը հայտնեց, որ հայոց լեզվի և գրականության ուղեցույցում, նախորդ տարվա համեմատ, որոշ փոփոխություններ կան: Նա տեղեկացրեց, որ ուղեցույցում նշված է հայոց լեզու և գրականության առարկաների բոլոր թեմաները:
Թեստերում տեղ են գտել նաև ուղղագրությունը ստուգել համար առաջադրանքներ: Հայոց լեզու և գրականություն առարկաների քննական առաջադրանքների ու ուղեցույցների կազմող հանձնաժողովի նախագահ Յուրի Ավետիսյանը ընդգծեց, որ թեստերի նպատակն է ստուգել աշակերտի գիտելիքները, մտածելու կարողությունները և դրանք գործածելու հնարավորություները: Նա հավաստիացրեց, որ թեստերի բոլոր առաջադրանքները համապատասխանում են դպրոցական ծրագրերին:
Նշենք, որ այժմ քննական առարկանների ուղեցույցները տպարանում են և պատրաստ կլինեն մեկ շաբաթից: Դրանք անվճար կբաժանվեն բոլոր դպրոցներին:

There are 80 questions in the final tests of school finishing and the united examinations of the Armenian language and Armenian literature, mathematics, foreign languages. 50 questions from the 80 are selected in variant A, and 30 questions- variant B. Gegham Gevorgyan, the head of the commission of mathematics announced during the meeting with the journalists.
He mentioned that those 80 questions covered in the final tests are to check the pupils’ knowledge from all possible sides. According to him this type of the examination is two steps developed that the previous one.
In the Armenian language and Armenian literature guideline there are also some changes: all the topics of the examination are published in the books. There exists an orthography part in the tests also. Yuri Avetisyan, the head of Armenian language and literature examination commission and the author of the guidebooks, said that the tests are structured according to the school projects. The tests are assigned to check the pupils’ knowledge, as well as the way of thinking.