ՔՆՆԱԿԱՆ ԱՌԱՐԿԱՆՆԵՐԻ ՈՒՂԵՑՈՒՅՑՆԵՐԸ ՊԱՏՐԱՍՏ ԿԼԻՆԵՆ ՄԵԿ ՇԱԲԱԹԻՑ
Հայոց լեզու և գրականություն, մաթեմատիկա, օտար լեզուներ առարկաների ավարտական և միասնական քննությունների համար նախատեսված թեստերում ընդգրկված է 80 հարց, որից 50-ը Ա տարբերակի հարցերն են, իսկ 30-ը Բ տարբերակի: Այս մասին այսօր լրագրողներ հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրեց մաթեմատիկայի քննական առաջադրանքների և ուղեցույցների կազմող հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանը:
Նա նշեց, որ թեստում ընդգրկված 80 հարցը հնարավորություն է տալիս ստուգել ոչ միայն աշակերտի գիտելիքների խորությունը, այլև` ծավալը: Նրա խոսքով, քննական այս ձևը նախորդ տարվա համեմատ երկու քայլ առաջ է: ԳԹԿ ավագ մասնագետ Միրցա Հալաջյանը հայտնեց, որ հայոց լեզվի և գրականության ուղեցույցում, նախորդ տարվա համեմատ, որոշ փոփոխություններ կան: Նա տեղեկացրեց, որ ուղեցույցում նշված է հայոց լեզու և գրականության առարկաների բոլոր թեմաները:
Թեստերում տեղ են գտել նաև ուղղագրությունը ստուգել համար առաջադրանքներ: Հայոց լեզու և գրականություն առարկաների քննական առաջադրանքների ու ուղեցույցների կազմող հանձնաժողովի նախագահ Յուրի Ավետիսյանը ընդգծեց, որ թեստերի նպատակն է ստուգել աշակերտի գիտելիքները, մտածելու կարողությունները և դրանք գործածելու հնարավորություները: Նա հավաստիացրեց, որ թեստերի բոլոր առաջադրանքները համապատասխանում են դպրոցական ծրագրերին:
Նշենք, որ այժմ քննական առարկանների ուղեցույցները տպարանում են և պատրաստ կլինեն մեկ շաբաթից: Դրանք անվճար կբաժանվեն բոլոր դպրոցներին:

Эксперт: Выпускные тесты в школах проверят объем знаний
В тесты выпускных и единых экзаменов по математике, армянскому языку и литературе и иностранным языкам включены 80 вопросов, из них 50 вопросов варианта А и 30 вопросов варианта Б. Об этом сегодня на встрече с журналистами сообщил председатель комиссии по разработке экзаменационных заданий по математике Гегам Геворкян.
По его словам, вопросы теста дают возможность проверить не только глубину знаний ученика, но и объем. Новый вариант экзамена на два шага впереди прошлогоднего, считает он.
Старший специалист Центра оценки и тестирования Мирца Айаджян сообщила, что в пособии по армянскому языку и литературе по сравнению с прошлым годом есть заметные изменения.
В тесты по армянскому языку включены задания по правописанию. Председатель комиссии по разработке экзаменационных заданий по армянском языку Юрий Аветисян подчеркнул, что цель новых тестов – проверить знания ученика, его мыслительные способности и навыки их применения. Он заверил, что все задания теста соответствуют школьной программе.
Пособия по экзаменационным предметам сейчас находятся в типографии и будут отпечатаны в течение недели. Все школы республики получат новые пособия бесплатно.