ՔՆՆԱԿԱՆ ԹԵՍՏԵՐԸ ՀԱՄԱՐՈՒՄ ԵՆ ՀԱՋՈՂՎԱԾ
«Հայոց լեզու և գրականություն, մաթեմատիկա, օտար լեզուներ առարկաների քննական թեստերը բավականին հաջողված են: Դա վկայում են աշակերտների և ուսուցիչների շրջանակում անցկացված թեստերի բովանդակային փորձաքննության արդյունքները»,-այսօրվա ասուլիսում ասաց ԳԹԿ քննական առաջադրանքների և մեթոդական օժանդակության բաժնի պետ Գուրգեն Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով, աշակերտների շրջանում մաթեմատիկա առարկայի թեստերի բովանդակային փորձաքննության արդյունքների միջին գնահատականը այդքան էլ բարձր չի եղել, քանի որ այս տարվա ծրագիրը դպրոցներում դեռ չեն ավարտել: Իսկ օտար լեզուների, հայոց լեզու և գրականություն առարկաների բովանդակային փորձաքննության արդյունքների միջին գնահատականը բարձր է եղել:
Գ. Խաչատրյանը տեղեկացրեց, որ ուսուցիչների շրջանակում անցկացրած թեստերի բովանդակային փորձաքննության արդյունքները նույնպես բարձր է եղել: Բոլոր ուսուցիչները թեստում ընգդրկված 80 հարցից 70-ին ճիշտ են պատասխանել: Գ. Խաչատրյանի հավաստամամբ, թեստերի մասին դրական գնահատական են տվել նաև Երևանի բուհերի դասախոսները:

Тесты единого экзамена по математике, армянскому языку и литературе и иностранным языкам прошли успешную экспертизу, сообщил сегодня на пресс-конференции начальник отдела экзаменационных заданий и методической помощи Центра оценки и тестирования Армении Гурген Хачатрян.
По его словам, средний балл экспериментального тестирования учеников по математике был не очень высоким, так как ученики пока не завершили годовую программу. А средний балл тестирования по иностранным и родному языкам был достаточно высоким.
Гурген Хачатрян сообщил, что в экспериментальном тестировании наряду с учениками приняли участие также учителя республиканских школ, которые в среднем ответили правильно на 70 из 80 предложенных вопросов.
Тесты прошли также экспертизу преподавателей ереванских вузов , которые дали им положительную оценку.