Այսօր ԵՊՀ-ում մեկնարկեց «Հասարակական բարեփոխումները և ինքնության հիմնախնդիրները Հայաստանում» խորագրով գիտաժողովը: Մասնակիցներն օրվա ընթացքում բանավեճ-քննարկումների միջոցով անդրադառնալու են ինքնության խնդիրներին: Գիտաժողովում քննարկվող ամենակարևոր հարցն այն է, թե սոցիոլոգներն ին՞չ ունեն ավելացնելու հասարակական զարգացումներին, ինչպե՞ս են հասկանում այսօրվա հասարակական-քաղաքական զարգացումները և թե ին՞չ ազդեցություն են ունենում դրանք հայի ինքնության վրա:
«Ինքնության խնդիրը սկսվել է քննարկվել 19-րդ դարի վերջից: 20-րդ դարում այն արդիականություն է ստացել, իսկ այժմ առանձնահատուկ կարևորություն ունի, քանի որ անկախ ենք»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԵՊՀ սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի դեկան, պրոֆեսոր Լյուդմիլա Հարությունյանը:
«Տեսակետ կա, որ հայ ինքնությունը ճգնաժամ է ապրում, և հարց է առաջանում` արդյոք դա ճգնաժամ է: Եթե այդպես է` ինչպես պետք է կարողանանք այդ ճգնաժամը հաղթահարել»,-հարցնում է սոցիոլոգը և ավելացնում, որ այսօր սոցիոլոգներն ուզում են լուծում տալ խնդրին: Իսկ նրանց անմիջական խնդիրն, ըստ Լ. Հարությունյանի, հասարակության բժիշկը լինելն է ու հիմնախնդիրները լուծելն է:
Նրա կարծքով հայ ինքնության ճգնաժամը սկսվել է 1991-ից, երբ տեղի ունեցավ ղարաբաղյան պատերազմը և ավարտվեց մեր հաղթանակով: Հենց այս ժամանակ հարց առաջացավ, թե ո՞վ ենք մենք: «Անկախության հետ եկել է նոր ինքնության կերտման հիմնախնդիրը և ապրող սերունդը պետք է կարողանա լուծել այդ հարցը»,-ավելացրեց նա:
Նշենք, որ գիտաժողովը նվիրված է ԵՊՀ Սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի օրվան, որը նշվում է նոյեմբերի 13-14-ը: ԵՊՀ Սոցիոլոգիայի ֆակուլտետը հիմնադրվել է 2004թ-ին:

A conference titled “Public reforms and identity challenges in Armenia” kicked of at Yerevan State University (YSU) today. The participants will touch issues of identity during the discussions and debates. One of the most important questions to be raised is what the sociologists have to add to public development. Other questions of interest are how sociologists understand the public-political development and what impact they have on the identity of an Armenian.
“The issue of identity has been discussed since late 19th century. In the 20th century it was a modern topic and now it has got a new significance since we are independent,” YSU sociology department dean and professor Ludmila Harutunyan told a discussion with reporters.
“There is an opinion that the Armenian identity is undergoing a crisis and the question is if it really is a crisis. And if it is so, how we can overcome that,” the sociologist raises the question and says that the sociologists are trying to solve that question now. The immediate task of sociologists is to be a doctor of society and to be able to find solutions to challenges.
In her opinion the crisis of the Armenian identity has started since 1991 when Karabakh war started and ended with our victory. At that time, a question was raised: “Who are we?” “After the independence, time came to build a new identity and the current generation must be able to face that challenge,” she said.
The conference was dedicated to the day of Sociology Department which is celebrated on November 13-14.