ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ԻՆԱՋԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՀԱՅՏ ՉԻ ՆԵՐԿԱՅԱՑՐԵԼ
«ՅՈՒՆՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում հայկական մշակութային հուշարձաններից ընդգրկված են երեքը` Սանահին-Հաղպատ եկեղեցիները, Գեղարդավանքը Ազատ գետի հովտով և Էջմիածնի եկեղեցիները, խաչքարերն ու Զվարթնոցի հնավայրը»,-Panoram.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց մշակույթի նախարարության պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության վարչության պետ Արտյոմ Գրիգորյանը:
Նրա խոսքով, աշխատանքներ են կատարվում, որպեսզի համաշխարհային ժառանգության ցանկի մեջ ընդգրկվի նաև Գնիշիկաձորի հովտի մշակութային լանդշաֆտը: «Այդ տարածքում կան բազմաթիվ հուշարձաններ, որոնցից նշանավոր են Նորավանքի վանական համալիրը, Արենիի եկեղեցին, որոնց կից կան մի շարք պատմամշակութային և բնության արժեքներ»,-ասաց Ա. Գրիգորյանը:
Ինչպես նշեց նա, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն ձեռնարկում է պահպանմանն ուղղված միջոցներ համաշխարհային ժառանգության ցանկում գտնվող այն հուշարձանների համար, որոնց վերականգման կամ այդ հուշարձանի համար ծագած խնդիրների լուծումը տվյալ երկրի հնարավորությունների սահմաններից դուրս են: «Եթե երկիրը տնտեսապես թույլ է, զարգացած չէ, և հուշարձանների պահպանության համար մեծ միջոցառումներ, գումարներ են պետք, միայն այդ դեպքերում է զբաղվում պահպանության խնդիրներով: Տվյալ երկիրը ներկայացնում է համապատասխան հայտ: Փորձագետների ուսումնասիրություներից հետո ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն կարող է միջոցներ տրամադրել: Դեռևս Հայաստանից այդպիսի հայտ չի ներկայացվել»,-նշեց Ա. Գրիգորյանը:
Ի դեպ, որ Հայաստանի տարածքում կառավարության հաստատած հուշարձանների ցանկում ընդգրկված է 24.200 հուշարձան: Դրանց պահպանությամբ զբաղվում են պետական մարմինները, հասարակական կազմակերպությունները, նաև հասարակությունը: «Կառավարության կողմից հաստատված պատմամշակութային հուշարձանների պահպանությունն իրականացվում է մշակույթի նախարարության կազմում գտնվող արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրերի պահպանության ՊՈԱԿ-ում գործող տարածքային ծառայությունների կողմից»,-ասաց Ա. Գրիգորյանը: Նրա խոսքով, այդ ծառայությունները հսկում են իրենց տարածքում գործող բոլոր պատմամշակութային արժեքները:

Ахпат-Санаин, Гегард и Эчмиадзин попали в список ЮНЕСКО
В список всемирного наследия ЮНЕСКО включены три армянских памятника: монастырский комплекс Ахпат-Санаин, монастырь Гегард вместе с руслом реки Азат и Эчмиадзин, включая все церкви, хачкары и развалины Звартноца. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил начальник управления по охране памятников Министерства культуры Армении Артем Григорян.
По его словам, ведутся работы, чтобы в этот список был включен также культурный ландшафт ущелья Гнишик. “На этой территории есть множество памятников, из которых наиболее значимые – монастырь Нораванк и церковь Арени”, - сказал Артем Григорян.
Как пояснил начальник управления, ЮНЕСКО выделяет средства на охрану тех памятников из списка всемирного наследия, реставрация или охрана которых не под силу данной стране. “Если страна экономически слаба, неразвита, а для сохранения памятников нужны значительные средства, в этом случае ЮНЕСКО решает данные вопросы. Страна должна предоставить соответствующую заявку - и, после исследования экспертов, ЮНЕСКО может выделить средства на охрану памятника. Армения пока не представила заявку”, - заметил Артем Григорян.
В список культурно-исторических памятников Армении, утвержденный правительством, включены 24200 памятников. Их охраной занимаются государственные органы, общественные организации и сама общественность.