38 ՈՒՍՈՒՑԻՉՆԵՐ ՍՏԱՑԵԼ ԵՆ ՀԱՎԱՍՏԱԳՐԵՐ ՏՆՏԵՍԱԳԻՏՈՒԹՅՈՒՆ ԱՌԱՐԿԱՅԻ ՎԵՐԱՊԱՏՐԱՍՏՄԱՆ ՀԱՄԱՐ
Այսօր Կենտրոնական բանկում տեղի ունեցավ 38 ուսուցիչների հավաստագրերի հանձնման արարողություն՝ «Տնտեսագիտություն. տեսություն և կիրառություն» առարկայի վերապատրաստման համար: Վերապատրաստման դասընթացները, որոնք կազմակերպվել էին երկրի ուսուցիչների և աշակերտների համար, անցել են Կենտրոնական բանկի նախաձեռնությամբ Ֆինանսաբանկային քոլեջում՝ նոյեմբերի 5-16-ը:
Կենտրոնական բանկի նախագահ Տիգրան Սարգսյանի խոսքով, անցյալ տարվա համեմատ այս տարի աշակերտների թիվն աճել է՝ հասնելով 3550-ի՝ ի տարբերություն նախորդ տարվա՝ 2796-ի: Հավաստագրերի հանձնման արարողությանը ներկա էին 16 լավագույն աշակերտներ:
Դասընթացի ժամանակ աշակերտներն ու ուսուցիչները ծանոթացել են Կենտրոնական բանկի գործունեությանը և գործառույթներին: «Հասարակության մեջ անցկացված մեր հարցումները ցույց են տվել, որ անհրաժեշտություն կա ձեռք բերել գիտելիք, որը թույլ կտա ճիշտ կողմնորոշվել ժամանակակից շուկայական հարաբերություններում, պատկերացում կազմել պարտատոմսերի և արժեթղթերի շուկայի, արտարժույթի փոխարժեքի ձևավորման մասին»,-նշեց Տ. Սարգսյանը: Նա վստահորեն ասաց, որ ԿԲ այցելությունների նոր կենտրոնի բացումից հետո բանկը կարող է տարեկան ընդունել 15.000 աշակերտ:
ԿԲ խորհրդի անդամ Ամալյա Սարիբեկյանը նշեց, որ տնտեսագիտությունը դպրոցներում դեռևս ֆակուլտատիվ բնույթ է կրում: Նա ընդգծեց, որ անհրաժեշտ է տնտեսագիտության նոր դասագրքեր ստեղծել, որոնց հեղինակը կարող է դառնալ ուսուցիչներից և տնտեսագետներից կազմված աշխատանքային խումբը:

38 учителей получили сертификаты о переподготовке по экономике
Церемония вручения 38 учителям Армении сертификатов о переподготовке по предмету “Экономика: теория и практика” состоялась сегодня в Центральном банке РА. Курсы переподготовки, организованные для учителей и учеников страны, прошли в Финансово-банковском колледже по инициативе Центробанка Армении с 5-го по 16 ноября.
По словам председателя Центрального банка РА Тиграна Саркисяна, в этом году число учеников, прошедших курсы переподготовки, достигло 3550 человек против 2796 в 2006 году. 16 лучших учеников присутствовали на церемонии вручения сертификатов.
Во время курсов учителя и ученики ознакомились с основными функциями и деятельностью Центробанка. “Наши опросы среди общественности показали, что существует необходимость в знаниях, которые позволят правильно сориентироваться в условиях современной рыночной экономики, получит представление о рынках облигаций, ценных бумаг, о формировании курса валют”,- отметил Т. Саркисян. Он выразил уверенность, что после открытия нового Центра визитов ЦБ, Центробанк сможет ежегодно принять 15 тысяч учеников.
В свою очередь, член Совета ЦБ РА Амалия Сарибекян с сожалением отметила, что экономика в школах носит пока факультативный характер. А.Сарибекян подчеркнула необходимость создания новых учебников по экономике, авторами которых стала бы рабочая группа в составе учителей и специалистов по экономике.