ՎԱՂՎԱՆԻՑ ԿՔՆՆԱՐԿԵՆ ՏՏ ՈԼՈՐՏԻ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՀԱՅԵՑԱԿԱՐԳԸ
Նոյեմբերի 30-ից դեկտեմբերի 2-ը Ծաղկաձորում կանցկացվի «ՏՀՏ լիդերների առանց փողկապների հանդիպում-ֆորում»-ը: Ինչպես տեղեկացանք Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունից, միջոցառման ընթացքում մասնավորապես կքննարկվի Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման հայեցակարգը, որը հետագայում կներկայացվի կառավարությանը:
Նշենք, որ ոլորտի զարգացման հայեցակարգը մշակվել է հանրապետության նախագահի այս տարվա հուլիսի 3-ի NՆԿ-113-Ա կարգադրությամբ ստեղծված միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի կողմից: Աշխատանքային խմբի ղեկավարն է ՀՀ Առևտրի և տնտեսական զարգացման նախարար Ներսես Երիցյանը, ով ևս մասնակցելու է ֆորումին:
Ֆորումի շրջանակներում կազմակերպվելու է վեց կլոր սեղան, մասնավորապես «ՏՏ-կրթություն», «ՏՏ- իրավական դաշտ», «ՏՏ ոլորտի կառավարման քաղաքականություն», «ՏՏ միջազգային համագործակցություն» թեմաներով: Միջոցառմանը կմասնակցեն ՏՀՏ ոլորտի 60 ընկերությունների ղեկավարներ և շահագրգիռ նախարարությունների ներկայացուցիչներ, դոնոր կազմակերպություններ:
Հիշեցնենք, որ ֆորումի կազմակերպիչներն են Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը /UITE/, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը /EIF/, «Մրցունակ մասնավոր հատված Հայաստանում» ծրագիրը /CAPS /, Առևտրի և տնտեսական զարգացման նախարարությունը:

Очередной форум-встреча в формате "без галстука" под названием "Лидеры информационных и телекоммуникационных технологий” состоится с 30 ноября по 2 декабря в армянском курортном городе Цахкадзоре. Как сообщили Panorama.am в Союзе предприятий информационных технологий (UITE), участники форума обсудят концепцию развития сферы Армении, которая в дальнейшем будет представлена на рассмотрение правительства Армении.
Концепция развития сферы информационных технологий (ИТ) разработана межведомственной рабочей группой, которая была сформирована по поручению президента страны Роберта Кочаряна от 3 июля. Руководитель рабочей группы – министр торговли и экономического развития Армении Нерсес Ерицян.
В рамках форума состоится 6 круглых столов, в частности, по темам “ИТ - образование”, “ИТ - правовое поле”, “Политика управления ИТ”, “ИТ - международное сотрудничество”.
В форуме примут участие руководители 60 компаний сферы информационных и телекоммуникационных технологий, а также представители компаний-доноров и заинтересованных ведомств страны.
Организаторы форума - UITE, Фонд инкубатор предприятий (EIF), Программа "Конкурентоспособный частный сектор в Армении" (USAID/CAPS), Министерство торговли и экономического развития Армении.