ՀՐԱՏԱՐԱԿՎԵՑԻՆ ՆԱԵՎ ԳԵՐՄԱՆԵՐԵՆԻ ԵՎ ՌՈՒՍԵՐԵՆԻ ՈՒՂԵՑՈՒՅՑՆԵՐԸ
Արդեն լույս են տեսել գերամաներն և ռուսերեն առարկաների միասնական քննությունների ուղեցույցները: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի կազմակերպչական բաժնի մասնագետ Արմեն Ասրյանը:
Նրա խոսքով, հինգշաբթի օրը բոլոր ուղեցույցերը կուղարկվեն դպրոցներ, սակայն առաջնահերթության կարգով նախ դրանք կտրամադրվեն մարզերի դպրոցներին: Մյուս չորս առարկանների` մաթեմատիկայի, հայոց լեզու և գրականություն, անգլերեն, ֆրանսերեն առարկաների ուղեցույցները լույս են տեսել անցած շաբաթ:
Այս ուսումնական տարվա վերջին շրջանավարտները վեց առարկաներից կհանձնեն ավարտական և միասնական քննություններ, նախորդ տարվա մեկի` հայոց լեզու և գրականության փոխարեն:
Նշենք, որ այս տարի վեց առարկաների ուղեցույցների մշակման և համապատասխան հանձնաժողովների ձևավորման համար պետբյուջեից ծախսվել է 6 մլն դրամ: Իսկ ուղեցույցների տպագրման համար պետբյուջեից տրամադրվել է 50 մլն դրամ:

The guides of German and Russian united exams are also published said Armen Asryan, a specialist of the Evaluation and Testing Center organizational department. According to him all the guides will be sent to the schools on Thursday, but first the schools in the regions will get them. The other four guides of Mathematics, Armenian Language and Literature, English and French subjects were published last week.
The graduates of this educational year will pass their final united exams from six subjects. Last year they passed only one united exam from Armenian Language and Literature subject.
Note that 6mln drams were disposed to the organization and guidebooks of the final exams from the state budget; and 50mln – to the publication of the guides.