ԿԵՆՏՐՈՆԱԿԱՆ ԲԱՆԿԸ ՆԱԽԸՆՏՐԱԿԱՆ ՇՐՋԱՆՈՒՄ ՄԵԿՆԱԲԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԱՆԵԼԸ ՆՊԱՏԱԿԱՀԱՐՄԱՐ ՉԻ ՀԱՄԱՐՈՒՄ
«Հայաստանի Կենտրոնական բանկը տարադրամի փոխարժեքի տատանումների և երկրի արժութային շուկայում կեղծ թղթադրամներ հայտնվելու վերաբերյալ այսօր մեկնաբանությունները անելը նպատակահարմար չի համարում, մանավանդ որ համապատասխան մարմիններն այդ ուղղությամբ հետաքննություն են սկսել»,- այսպես այսօր պատասխանեց Կենտրոնական բանկի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը Panorama.am-ի թղթակցի այն հարցին, թե վերջին օրերս  ին՞չ քանակի  կանխիկ դոլար է բերվել Հայաստան և դրա ո՞ր մասն է կեղծ եղել:
Նրա խոսքերով, Կենտրոնական բանկի համապատասխան կառույցները շուկայում կեղծ թղթադրամների հայտնելու դեպքում օպերատիվ կերպով արձագանքում են: «Մեզ ավելի շատ հետաքրքրում է ֆինանսական շուկայի կայունությունը, և երբ տատանումնե են լինում, հատկապես հանգստյան օրերին, դա մեզ մտահոգում է»,- նկատեց Տիգրան Սարգսյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ ներկայումս Կենտրոնական բանկը հետաքննություն է վարում, տարադրամի փոխանակման կետերում ու կոմերցիոն բանկերում արդեն ստուգումներ են իրականացվել: «Հաշվի առնելով այն, որ Հայաստանը գտնվում է նախընտրական շրջանում և կրքերը բորբոքվում են, մենք որոշել ենք առավել մանրամասն զեկույց ներկայացնել նախագահական ընտրություններից հետո, երբ հնարավոր կլինի առանց էմոցիաների, օբյեկտիվ քննարկել կտրուկ տատանումների պատճառները, որոնք տեղի են ունենում կանխիկ արտարժույթի շուկայում:
Ով է հանդիսանում գլխավոր խաղացողը, և ինչ սխեմաներ են գործի դրվել, կան արդյոք արտերկրից եկած միջոցներ, ինչպես են դրանք բերվել Հայաստան, ինչ նպատակով և որտեղ են ուղղվել: Սրանք բավականին նուրբ հարցեր են, և այժմ դրանց գնահատական տալը վաղ կլինի»,- ընդգծել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահը: Միևնույն ժամանակ նա վստահեցրել է, որ նախագահական ընտրություններից հետո Կենտրոնական բանկը կներկայացնի այդ գործարքների բոլոր մանրամասներն ու գործադրված սխեմաները:
Ինչպես նախորդիվ տեղեկացրել էինք, օրերս Հայաստանի իշխանությունները հանձանարարական էին տվել Ազգային անվտանգության ծառայությանը և համապատասխան այլ մարմիններին` հետաքննել և պարզել, թե ինչ ապօրինի ճանապարհով է Թուրքիայից Հայաստան բերվել մեծ քանակությամբ արտարժույթ, որոնց մեջ մեծ մաս են կազմել կեղծ դոլարները:

ЦБ считает нецелесообразным разбрасываться комментариями в предвыборный период
Центральный банк Армении считает нецелесообразным разбрасываться сегодня комментариями относительно резких колебаний курса валют и появления фальшивых купюр на валютном рынке страны, тем более что соответствующие органы еще проводят расследования. Об этом, отвечая на вопрос корреспондента Panorama.am о том, какой объем долларов США был ввезен в страну, и какой объем из них фальшивый, заявил председатель ЦБ РА Тигран Саркисян.
По его словам, соответствующие структуры ЦБ всегда оперативно реагируют на появление фальшивых купюр на рынке. “Нас в большей степени интересует стабильность финансового рынка, и когда появляются колебания, особенно в выходные дни, то нас это настораживает”, - отметил Т. Саркисян.
Он сообщил, что в настоящее время Центробанк проводит расследование. Уже проведены проверки в обменных пунктах и коммерческих банках. “Учитывая то, что сегодня в Армении предвыборный период и страсти накаляются, мы приняли решение представить более детальный отчет по произошедшему после президентских выборов, когда можно будет без эмоций, объективно обсудить причины резких колебаний, которые происходят на рынке наличной валюты. Кто является основным игроком, и какие схемы были там задействованы, есть ли средства, поступившие из за рубежа, какими средствами они были ввезены в Армению, с какими целями и куда направляются - это достаточно тонкие вопросы, и было бы преждевременно сейчас давать оценки”, - подчеркнул глава ЦБ РА. При этом, он заверил, что после президентских выборов ЦБ представит все детали этих сделок и примененные при них схемы.
Как ранее сообщало агентство Panorama.am, на днях власти Армении дали строгое поручение Службе национальной безопасности и другим соответствующим органам расследовать и выяснить, каким незаконным путем в Армению из Турции поступило большое количество иностранной валюты в наличных. Большую часть в них составили фальшивые доллары США и купюры номиналом в 20 и 50 долларов.