Յուրաքանչյուր օր աշխարհում գրիպից ու նրա առաջացրած հետևանքներից մահանում է ավելի քան 500 հազար մարդ: Վերջերս Ռուսաստանի բժիշկները հայտարարել են, որ Մոսկվայում արդեն հայտնաբերվել են գրիպով ու սուր ռեսպերատոր վարակային ինֆեկցիաներով հիվանդներ: Մասնագետների հավաստմամբ հվանդների թիվը Մոսկվայում արդեն հասնում է 60 հազարի: Այս ցուցանիշը գերազանցում է անցյալ տարվա նույն ժամաակաշրջանում գրանցված ցուցանիշին: Իսկ Ռուսաստանում յուրաքանչյուր օր գրիպով հիվանդանում է 2-3 մլն մարդ:
Առողջապահական համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) տվյալներով, 2007-2008 թվականներին աշխարհում հիմնականում կտարածվի գրիպի երեք տեսակ` Սողոմանյան կղզում հայտնաբերված А (H1N1) վիրուսը, Վիսկոնսիում հայտնաբերված А (H3N2) և В խմբին պատկանող` Մալազիայում հայտնաբերված վիրուսը: Դրանք արդեն ներառվել են հակագրիպային վակցինաների կազմում:

Every day nearly 500 thousands people die from flu and its results in the world. Recently Russian doctors announced that patients with flu and respirator infections were found in Moscow. According to the doctors there are 60 thousands sick people in Moscow. This number even exceeds last year’s number. Every day 2-3 million people come down with flu in Russia.
According to the International Health Organization three types of flu infections are struggled in 2007-2008; they are А (H1N1) virus, А (H3N2) virus, and B class virus. Note that the doctors advice to vaccinate against the disease.