ԴՊՐՈՑՆԵՐՈՒՄ ԴԱՍԵՐԸ ԿԱՎԱՐՏՎԵՆ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 24-ԻՑ
Հանրապետության հանրակրթական դպրոցներում դեկտեմբերի 24-ից կսկսվեն ձմեռային արձակուրդները։ Կրթության և գիտության նախարար Լ. Մկրտչյանն արդեն հաստատել է օրինակելի ուսումնական պլանները: Ըստ դրա, 2007-2008 ուսումնական տարում արձակուրդները կազմակերպվում են հետևյալ ժամանակացույցով. 3-11-րդ դասարանների բոլոր աշակերտների համար աշնանային արձակուրդները` հոկտեմբերի 29-ից նոյեմբերի 4-ը ներառյալ, ձմեռային` դեկտեմբերի 24-ից հունվարի 6-ը ներառյալ, գարնանային` մարտի 17-23-ը ներառյալ։
Ինչպես տեղեկացանք ԿԳ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, առաջին դասարանցիների աշնանային արձակուրդները տևում են հոկտեմբերի 29-ից նոյեմբերի 11-ը ներառյալ, ձմեռայինը` դեկտեմբերի 24-ից հունվարի 20-ը ներառյալ, իսկ գարնանայինը` մարտի 10-ից 23-ը ներառյալ: Երկրորդ դասարանցիների արձակուրդները տևում են հոկտեմբերի 29-ից նոյեմբերի 4-ը ներառյալ, դեկտեմբերի 24-ից հունվարի 20-ը ներառյալ, մարտի 10-ից 23-ը ներառյալ:
Նշենք, որ ըստ հրամանի, դպրոցը կարող է ինքնուրույն սահմանել արձակուրդների ժամկետները` նախապես համաձայնեցնելով նախարարության հետ: Հիմնականում ջեռուցման կազմակերպման խնդիրների հետ կապված՝ դպրոցների մեծ մասում աշնանային, ձմեռային և գարնանային արձակուրդները միացվում են։ Դրանով էլ պայմանավորված՝ դեկտեմբերի 24-ին սկսվող արձակուրդները տարբեր մարզերում կավարտվեն հունվարի 13-ին կամ 21-ին։

В общеобразовательных школах республики зимние каникулы начнутся 24 декабря. Министр образования и науки Левон Мкртчян утвердил образцовые учебные планы, согласно которым график школьных каникул в 2007-2008 гг. должен был быть следующим: осенние каникулы для всех учеников 3-11 классов - с 29 октября по 4 ноября включительно, зимние – с 24 декабря по 6 января включительно, весенние – с 17 по 23 марта.
Как сообщили в пресс-службе Министерства образования и науки, каникулы первоклассников длятся дольше: осенние – с 29 октября по 11 ноября, зимние – с 24 декабря по 20 января, весенние – с 10 марта по 23 марта. Каникулы второклассников осенью совпадают с каникулами страшеклассников, а зимой и весной они отдыхают вместе с первоклашками.
Заметим, что, согласно приказу министра, школы могут самостоятельно установить график каникул, заранее согласовав его с ведомством. Из-за организационных проблем, связанных с отоплением, большинство школ республики объединило осенние, зимние и весенние каникулы. По этой причине в разных областях республики зимние каникулы начнутся 24 декабря, а закончатся 13 или 21 января.