ՂԱՐԱԲԱՂՑԻ ՔԱՆԴԱԿԱԳՈՐԾԸ ԲՐԱԶԻԼԻԱՅՈՒՄ ՍԻՄՊՈԶԻՈՒՄԻ Է ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ
Ղարաբաղցի քանդակագործ Ռոբերտ Ասկարյանը մասնակցել է Բրազիլիայում անցկացվող մեկամսյա միջազգային սիպոզիումին` բրազիլական մարմարից քանդակելով «Պահապան հրեշտակ» աշխատանքը: Ռեգնումի տեղեկացմամբ, մրցույթին մասնակցելու հայտ են ներկայացրել 245 քանդակագործ, որոնցից գեղարվեստական խորհրդի կողմից ընտրվել են 20-ը` Եվրոպայից, Արգենտինայից, Թուրքիայից և այլ երկրներից:
Ռոբերտ Ասկարյանն ազգությամբ հայ միակ ներկայացուցիչն է եղել: «Արվեստ ներկայացնողին միշտ էլ հետաքրքիր է այլ երկրների իր գործընկերների հետ շփվելը: Բրազիլիայում ամեն ինչ արվում էր ցույց տալու, որ արվեստը հնարավարություն ունի միավորել ազգերին, որ արվեստը հոգևոր ուժ է, և ցանկացած երկիր նրա կարիքն ունի»,-ասել է քանդակագործը:
Ռ. Ասկարյանը նշել է նաև, որ գործընկերները և արվեստ սիրողները մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերել Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ:

Robert Askaryan, a sculptor from Gharabagh took part in symposium which takes place in Brazil. Askaryan presented his “Guardian Angel” work made of Brazilian marble. According to the Regnum 245 sculptors applied for the participation in the competition, and 20 of them were elected from Europe, Argentine, Turkey and other countries.
Robert Askaryan was the only Armenian present in the competition. “The representatives of art are always interested in foreign countries culture. What was done in Brazil was to show that culture can unite nations, art is a spiritual power, and every nation needs it,” said the sculptor.