ՀԱՅԱՍՏԱՆՅԱՆ ԲՋՋԱՅԻՆ ԿԱՊԻ ՇՈՒԿԱՅՈՒՄ` ՆՈՐ ՕՊԵՐԱՏՈՐ
Հայաստանի բջջային կապի շուկա հաջորդ տարի կմտնի նոր օպերատոր: Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանն այսօրվա նիստից հետո լրագրողներին ասաց, որ 2008-ի մայիսի 1-ին կհայտարարվի միջազգային մրցույթ, կստեղծվի համապատասխան հանձնաժողով, իսկ 90 օր անց` արդեն օգոստոսին պարզ կլինի հաղթող ընկերության անունը, : Նրա խոսքով, երրորդ օպերատորի մուտքը կնպաստի ծառայությունների որակի բարձրացմանը, ինչպես նաև սակագների իջեցմանը: Հանձնաժողովի նախագահը համոզումք հայտնեց, որ երրորդ օպերատորն անհրաժեշտ է այդ ոլորտում առողջ մրցակցության ապահովման համար:
Ըստ Նազարյանի, հանձնաժողովին արդեն դիմել են առանձին անձինք` ծանոթանալու այս ոլորտը կարգավորող իրավական ակտերին:
Հիշեցնենք, որ այսօր հայաստանյան բջջային շուկայում գործում է երկու օպերատոր` «ԱրմենՏել»-ը (որի բաժնետոմսերի 100 տոկոսը պատկանում է ռուսական «Վիմպելկոմ» ընկերությանը) և «Վիվասելլ»-ը (որի վերահսկիչ փաթեթը պատկանում է ռուսական МТС ընկերությանը): Ըստ հրապարակած տվյալների, այս տարվա երրորդ եռամսյակում «ԱրմենՏել»-ի բաժանորդների թիվը նվազել է` հասնելով 446 957-ի, իսկ Վիվասելի բաժանորդների թիվը հասնում է 1.1 մլն-ի:

Новый оператор сотовой связи появится в 2008 году
На рынке сотовой связи Армении в 2008 году появится новый - третий оператор. Как сообщил сегодня журналистам председатель Комиссии по регулированию общественных услуг РА, с 1 мая 2008 года начнется прием заявок на предоставление лицензии третьему оператору.
Р. Назарян сказал, что третий оператор будет выбран по итогам международного тендера, и в ближайшие дни будет утвержден состав конкурсной комиссии, который предстоит подготовить конкурсный пакет. Это предполагает подготовку всей необходимой документации, в том числе вопросы предоставления кодов и радиочастот, после чего будет объявлен международный конкурс.
Председатель Комиссии сообщил также, что график реализации мероприятий уже утвержден, в соответствии с которым 1 мая 2008 года КРОУ объявит конкурс, и согласно закону, будет принимать заявки в течение последующих 90 дней, после чего будут подведены итоги конкурса.
"Думаю, что в августе 2008 года КРОУ уже признает победителя конкурса, после чего третий оператор будет заинтересован в скорейшем осуществлении инвестиций и начале своей деятельности в Армении", - сказал Р. Назарян.
Сегодня в Армении действуют два оператора сотовой связи – “АрменТел”, 100% которого принадлежат российской компании “Вымпелком” (торговая марка “Билайн”), и VivaCell – контрольным пакетом которой владеет также российская компания – МТС.