Գերմանիայում անցկացվում են հայկական մշակույթի օրեր, որի շրջանակներում մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել գերմանացի պաշտոնյաների հետ: Նրանք համաձայնության են եկել, որ միջոցառումները կշարունակվեն հաջորդ տարվա ընթացքում էլ, բայց մշակութային ոլորտում համագործակցությունը լայնորեն կծավալվի 2009-2010թթ:
Այս միջոցառումների շրջանակում նախօրեին Բեռլինում ելույթ է ունեցել հայ ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանը: Համերգին ներկա են Հայաստանի առաջին տիկին եղել Բելլա Քոչարյանը, գերմանացի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ: 2008թ. գարնանը Երևանի մնջախաղի թատրոնը հյուրախաղերով հանդես կգա Գերմանիայում: Գերմանիայում Հայաստանի դեսպան Կարինե Ղազինյանը կարևորել է մշակույթների ոլորտում համագործակցությունը, և հատկապես թանգարանների փոխհամագործակցությունը:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 11-18-ը Երևանում անց են կացվում գերմանական մշակութային օրեր։ Միջոցառումների կազմակերպիչը Գերմանիայի դեսպանությունն է։ Ծրագրում ընգրկված են ցուցահանդեսներ, զեկույցներ, դասախոսություններ, ինչպես նաև դեկտեմբերի 14-17-ը հայերեն կամ ռուսերեն ենթագրերով գերմանական երեք ֆիլմերի ցուցադրություն Ազգային պատկերասրահում։ Հայաստանում գերմանական մշակույթի օրերի շրջանակում դեկտեմբերի 11-ին ազգային պատկերասրահում բացվել է Բաուհաուսյան լուսանկարների ցուցահանդես:

Armenian culture days are held in Germany. Within the framework of the project, Armenian Culture Minister Hasmik Poghosyan held several meetings with German officials. They reached an arrangement to continue the events next year. Large-scale cultural cooperation will continue in 2009-2010.
Armenian violin player Sergei Khachatryan performed in Berlin yesterday within the framework of the event. First Lady of Armenia Bella Kocharyan was present at the concert. In Spring, 2008 Armenian Pantomime Theater will stage plays in Germany. Armenian ambassador to Germany, Karine Ghazinyan, underscored cooperation in culture, especially, in mutual contacts of museums.
Similarly, Germany Culture Days have been taking place in Yerevan from December 11 to 18. The organizer of the event is the German embassy. The program covers exhibitions, reports, lectures as well as film shows with Armenian and German subscripts.