ԱՆՎՃԱՐ ԲՈՒԺՎՈՂՆԵՐԻ ԹԻՎԸ ԿԱՎԵԼԱՆԱ
Անվճար բուժօգնություն իրավունքից օգտվողների շրջանակը կլայնանա: Ինչպես այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց առողջապահության նախարար Հարություն Քուշկյանը, գործադիրն այսօրվա նիստում փոփոխություն է կատարել կառավարության 2004 թ. ընդունած որոշման մեջ, որի համաձայն 12 տարեկան երեխաները իրավունք են ստանում անվճար օգտվել ստոմոտոլոգիական ծառայություններից: Մինչ օրս նման իրավունքից օգտվելու իրավունք ունեին մինչև ութ տարեկան երեխաները: Նման որոշում գործադիրը կայացրել է հիմնվելով նախ բյուջեի աճի, ապա այդ տարիքի երեխաների բերանի խոռոչի հիվանդությունների վերաբերյալ առկա մտահոգիչ վիճակագրական տվյալների վրա: «Վիճակագրությունն ու առաջատար մասնագետների եզրակացույթւոնները ցույց են տվել, որ 12 տարեկան երեխան խոցելի է, քանի որ հենց այս տարիքում են զարգանում հիվանդությունները»,-բացատրեց նախարարը:
Փոփոխություններից մեկն էլ վերաբերում է վերարտադրողական տարիքի կանանց` նախածննդյան, հղիության և հետծննդյան շրջանում ձեռք բերված հիվանդությունները անվճար բուժելուն:
Երրորդ փոփոխության համաձայն, մայրաքաղաքում աշխատող բուժմասնագետները ավելի քան վեց ամիս ժամկետով կգործուղվեն մարզեր: Հ. Քուշկյանի խոսքով, այսօրվա գործադիրի նիստում առողջապահության և ֆինանսների ու էկոնոմիկայի նախարարություններին հանձնանարվել է մասնագետների ժամանակվոր ուղևորման, ինչպես նաև նրանց փոխհատուցման կարգը: «Այսպիսով, կատարվել է լուրջ քայլ, որպեսզի կարողանանք մասնագետներին ուղղորդել մարզեր և ապահովվել պատշաճ մակարդակով բուժսպասարկում հեռավոր լեռնային և բարձր լեռնային շրջաններում»,-ասաց նախարարը:

Today Harutun Kushkyan announced that the number of people getting free treatments is enlarged. The executive body made some changes in the decision of the government defined in 2004 and further on 12 years old children are allowed to get free stomatological service. Till today only 8 years old had such opportunity.
The decision of the executive body is closely connected with the increase of the state budget, and the scientific researches about possible teeth diseases in children of the mentioned ages. “The survey results and the conclusions showed that a 12 years old child is vulnerable to the disease,” explained the minister.
The second change is connected with women in prebirth, pregnancy, and late birth periods. Those women can get free treatments in the case they get disease in the above mentioned period.
According to the third change, the medical professors will be sent on mission in the regions. The minister said that such missions will improve the medical standard in the regions, too.