«Մինչ այս «Կապելա»-ի ստեղծագործական ուղու մասին 4 գիրք է գրվել, սակայն ես չվարանեցի: Այն հիմնականում անդրադարձ է 46 տարիների աշխատանքին ու նվիրված է երգչախմբի 70-ամյակին»,-այսօրվա ասուլիսում ասաց Արվեստի ինստիտուտի փոխտնօրեն, «Հայաստանի պետական-ակադեմիական երգչախումբ» գիրքի հեղինակ Աննա Ասատրյանը:
Նրա խոսքով գիրքը նվիրված է Հայաստանի պետական-ակադեմիական երգչախմբի 70-ամյակին ու ներկայացնում է համառոտ ակնարկ երգչախմբի մասին: Մաեստրո Հովհաննես Չեքիջյանի խոսքով, գիրքը լավագույն նվերն էր երգչախմբի հոբելյանի առթիվ: Ըստ Ա. Ասատրյանի. «Շատ հետքրքիր էր «Կապելա»-ի մասին պատմող գիրք գրել, քանի որ մաեստրոն ուսումնասիրությունների համար լայն հնարավորություն էր ստեղծել»: Իսկ ժողովրդական արտիստ, երգչախմբի երգիչ Ալբերտ Խաչատրյանի հավաստմամբ, երգչախումբն ազգային արվեստը ներկայացրել է աշխարհի տարբեր երկրներում ու մեծ համբավ է վայելել, որն ուղեկցում է իրենց մինչ օրս: «Ինչպես ժամանակին Կոմիտասը, Չարենցը, այնպես էլ մաեստրոն ու երգչախումբը ազգայինը կարողացան համաշխարհային արժեք դարձնել: Դա միայն խոսում է մեր արվեստում «գոհարների» առկայության մասին»,-նշեց Ա. Խաչատրյանը:
Նշենք, որ իր գործունեության 45 տարիների ընթացքում Հայաստանի պետական-ակադեմիական երգչախումբը համերգներով հանդես է եկել 179 քաղաքներում: 90 հոգուց բաղկացած երգչախմբի ամենաերիտասարդ անդամները 18-20 տարեկան են, իսկ ամենատարեց անդամը` Ա. Ասատրյանը` 70:
Ավելացնենք, որ գրքի շնորհանդեսը կկայանա դեկտեմբերի 23-ին, Արամ Խաչատրյանի անվան համերգասրահում: Ի դեպ, այդ օրը կլրանա նաև մաեստրո Հ. Չեքիջյանի 80-ամյակը:

“So far 4 books have been written about Capella’s work but I did not hesitate. It is a reflection of his 46 years of work and is dedicated to the 70th anniversary of the band,” Anna Asatryan, the author of “Armenian state academic band” and the vice director of Art Institute, told a news conference today.
In her words, the book is dedicated to the 70th anniversary of the Armenian state-academic band and is a brief review of the band. In the words of Maestro Hovanes Chekijan, the book is the best gift on the anniversary of the band. “It was very interesting to write a book about Capella since the maestro has created wide opportunities for the studies,” Asatryan said.
The presentation of the book will take place on December 23 at the Concert Hall after Aram Khachatryan. The day is also 80th birthday of Maestro Chekijyan.