ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆԸ` ՀԱՄԱՊԱՏԱՍԽԱՆ... ԺԱՄԱՆԱԿԱՑՈՒՅՑԻՆ
«Այս տարվա ամենակարևոր ձեռքբերումն այն է, որ արդեն 2-րդ տարին է, ինչ նախարարությունը կարողանում է իր բոլոր ծրագրերն իրականացնել ժամանակացույցին համապատասխան»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԿԳ նախարար Լևոն Մկրտչյանը:
Հաջորդ կարևոր ձեռքբերումը, նախարարի գնահատականով, Կրթության ազգային ծրագրի մշակումն է: Այն շուրջ 5 ամիս գտնվում է մշակման փուլում: «Փորձելու ենք վերջնական տարբերակը ներկայացնել կառավարություն իբրև հայեցակարգ և նշել մինչև 2015 թ. գերակայությունները»,-հավելեց Լ. Մկրտչյանը:
Նրա խոսքով, սա այն փաստաթղթերից մեկը կլինի, որը գուցե ունենա բարելավման, բայց ոչ փոփոխման կարիք: «Ամենամեծ ձեռքբերումն այն է, որ այժմ կառուցված է մի համակարգ և ի վերջո կարող ենք դրա վրա զարգացնել և բարելավել մեր կրթական համակարգը»,- ընդգծեց նախարարը:
ԿԳ նախարարության հիմնական նպատակն է, որ Հայաստանը դառնա տարածաշրջանային նշանակության գիտական տարածք, և նախարարի վստահեցմամբ, դրան հասնելու համար ամեն ինչ արվում է:
Անդրադառնալով ոլորտի խնդիրներին, նախարարը մատնացույց արեց նախադպրոցական կրթությունը: Նա խոստովանեց, որ վերջին 15 տարիների ընթացքում առավել քիչ ուշադրություն է դարձվել հենց այս խնդիրներին: «Բյուջետային ֆինանասավորում այս ոլորտում չկա: Այն գտնվում է տեղական ինքնակառավարման մարմինների ենթակայության ներքո, և բավականին բարդ էր
տեսնել և իրականացնել այդ ոլորտի վերականգնման ծրագրերը»,- ասաց նա:
Ի դեպ, Լ. Մկրտչյանի խոսքով, նախարարությունը ոլորտի վերաբերյալ մշակել և կառավարությանն է ներկայացրել հայեցակարգ: Նա հայտնեց, որ հայցակարգը կհաստատվի հունվարի սկզբին:

“The best achievement of this year is that the ministry has managed to implement its programs in compliance with the timeline for the second year now,” Levon Mkrtchyan, minister of education and science, told reporters today.
The next best achievement in the words of the minister is the development of National Program on Education. It has been in the process of development for the 5th month. “We will try to submit the final version as a concept paper and we will outline our priorities until 2015,” Mkrtchyan said.
In his words, this is one of the documents that may need improvement but not a change. “The best achievement is that a system is developed that we can build on and improve,” the minister mentioned.