ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆԸ` ՀԱՄԱՊԱՏԱՍԽԱՆ... ԺԱՄԱՆԱԿԱՑՈՒՅՑԻՆ
«Այս տարվա ամենակարևոր ձեռքբերումն այն է, որ արդեն 2-րդ տարին է, ինչ նախարարությունը կարողանում է իր բոլոր ծրագրերն իրականացնել ժամանակացույցին համապատասխան»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԿԳ նախարար Լևոն Մկրտչյանը:
Հաջորդ կարևոր ձեռքբերումը, նախարարի գնահատականով, Կրթության ազգային ծրագրի մշակումն է: Այն շուրջ 5 ամիս գտնվում է մշակման փուլում: «Փորձելու ենք վերջնական տարբերակը ներկայացնել կառավարություն իբրև հայեցակարգ և նշել մինչև 2015 թ. գերակայությունները»,-հավելեց Լ. Մկրտչյանը:
Նրա խոսքով, սա այն փաստաթղթերից մեկը կլինի, որը գուցե ունենա բարելավման, բայց ոչ փոփոխման կարիք: «Ամենամեծ ձեռքբերումն այն է, որ այժմ կառուցված է մի համակարգ և ի վերջո կարող ենք դրա վրա զարգացնել և բարելավել մեր կրթական համակարգը»,- ընդգծեց նախարարը:
ԿԳ նախարարության հիմնական նպատակն է, որ Հայաստանը դառնա տարածաշրջանային նշանակության գիտական տարածք, և նախարարի վստահեցմամբ, դրան հասնելու համար ամեն ինչ արվում է:
Անդրադառնալով ոլորտի խնդիրներին, նախարարը մատնացույց արեց նախադպրոցական կրթությունը: Նա խոստովանեց, որ վերջին 15 տարիների ընթացքում առավել քիչ ուշադրություն է դարձվել հենց այս խնդիրներին: «Բյուջետային ֆինանասավորում այս ոլորտում չկա: Այն գտնվում է տեղական ինքնակառավարման մարմինների ենթակայության ներքո, և բավականին բարդ էր
տեսնել և իրականացնել այդ ոլորտի վերականգնման ծրագրերը»,- ասաց նա:
Ի դեպ, Լ. Մկրտչյանի խոսքով, նախարարությունը ոլորտի վերաբերյալ մշակել և կառավարությանն է ներկայացրել հայեցակարգ: Նա հայտնեց, որ հայցակարգը կհաստատվի հունվարի սկզբին:

Министр: "В сфере образования мы реализовали все программы"
Первым важным достижением этого года министр образования и науки Армении Левон Мкртчян считает то, что министерству удалось реализовать все свои программы согласно намеченному графику. Об этом министр сообщил сегодня на пресс-конференции, подводя итоги уходящего года.
Второе важное достижение – разработка национальной Программы образования, на которую потрачено 5 месяцев, и минстерство планирует представить правительству конечный вариант в качестве национальной концепции образования, в которой будут намечены все приоритеты до 2015 года.
По словам Левона Мкртчяна, это будет один из тех документов, который, может быть, будет нуждаться в улучшении, но не в изменении. “Уже разработана некая система, и мы можем на ней построить и улучшить сферу образования”, - подчеркнул министр.
Основная цель Министерства образования и науки – превратить Армению в региональный научный центр и, по словам министра, принимаются все меры для достижения этой цели.
Министр также отметил недостаток внимания к дошкольному образованию. “Эта сфера не финансируется из государственного бюджета, она находится на общинном финансировании, и было очень сложно разработать и осуществить программу по восстановлению данной сферы”, - сказал Левон Мкртчян. Министерство разработало новую концепцию по дошкольному образованию и представило на рассмотрение правительства, которое, в свою очередь, планирует утвердить ее в начале января следующего года.