ՕՊԵՐԱՅԻ ԵՎ ԲԱԼԵՏԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ԱԿԱԴԵՄԻԱԿԱՆ ԹԱՏՐՈՆԸ ԳԵՂԱՐՎԵՍՏԱԿԱՆ ՂԵԿԱՎԱՐ ԷԼ ՉԻ ՈՒՆԵՆԱ
«Գեղամ Գրիգորյանը հունվարի 1-ից այլևս Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարը չէ, քանի որ հրաժարական է տվել»,-Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Ալ. Սպենդիարյանի օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրեն Կամո Հովհաննիսյանը: Ինչպես նշեց նա, Գեղամ Գրիգորյանն ինքն է որոշել հրաժարական տալ: «Նա ստեղծում է իր թատրոնը և ցանկանում է իր ողջ ուժերն ու ժամանակն օգտագործել իր թատրոնի վրա»,-մանրամասնեց թատրոնի տնօրենը:
Մշակույթի փոխնախարար Կարինե Խոդիկյանն ասաց, որ առայժմ գեղարվեստական ղեկավարի նշանակման հարցը չի քննարկվում, քանի որ թատրոնը պետք է ունենա կառավարման խորհուրդ, որը կազմված կլինի օպերայի ստեղծագործական կառավարման հանաձնախմբից, նախարարության անդամներից: Մոտակայում գեղարվեստական ղեկավար չի լինի, աշխատանքները կհամակարգի տնօրեն Կամո Հովհաննիսյանը: Ստեղծագործական ամեն մի ստորաբաժանում ունի իր ղեկավարը»,-ասաց Կ. Խոդիկյանը:
Կ. Հովհաննիսյանը նշեց, որ թատրոնում այդ պաշտոնը լուծարվում է, կլինի միայն գեղարվեստական խորհուրդ և տնօրեն: «Խորհրդի մեջ լինելու են պրոֆեսիոնալ մարդիկ, ովքեր թատրոնի հետ կապ ունեն»,-ասաց Կ. Հովհաննիսյանը:

OPERA HOUSE TO HAVE NO ART HEAD
“Gegham Grigoryan is no more the art head of Opera and Ballet National Academic Theater since he has filed a resignation application,” Theater Director Kamo Hovanisyan told Panorama.am. He said Gegham Grigoryan has taken the decision to resign on his own. “He is establishing his own theater and he wants to use all his potential and time on his own theater,” theater director said.
Deputy Culture Minister Karine Khodikyan said that the appointment of a new art head is not discussed so far since the theater must have a governing board composed of governing commission and members of the ministry. There will be no art head in near time and Kamo Hovanisyan will coordinate the work.
Hovanisyan said that the position is filed out in the theater and the theater will have an art board and a director. “Professional people will be enrolled in the board that have links with the theater,” Hovanisyan said.