ՃԱՊՈՆԻԱՅՈՒՄ ՑՈՒՑԱԴՐՎԵԼ Է ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԵՂԵՌՆԻ ՄԱՍԻՆ ՖԻԼՄ
Ճապոնիայի մայրաքաղաք Տոկիոյում տեղի ունեցած կինոփառատոնին մասնակցել է ազգությամբ հայ ռեժիսոր Սյուզան Խարդալյանը` ներկայացնելով 1915թ. հայերի եղեռնի մասին տեսաժապավեն: Ճապոնական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ, Տոկիոյում ֆիլմը ցուցադրվել է երկու անգամ, և կազմակերպիչների խոսքով, շատ է հետաքրքրել հանդիսատեսին: Նախատեսվում է ֆիլմը ցուցադրել նաև Օսակում: Տոկիոյում Ս. Խարդալյանը ծանոթացել է երկու ճապոնացիների հետ, ովքեր հրապարակել են գրքեր և Հայոց ցեղասպանության հարցի վերաբերյալ հոդվածներ:
Դասախոս Աիչի Սանգիոն, պրոֆեսոր Խիրոշայի Սեգաուան հանդիսանում են «Հայերի մոռացված եղեռն. ուսումնասիրություն, կանխում և եղեռնի մի դեպքի դատապարտում» ուսումնասիրության հեղինակները, որը ճապոներեն հրապարկվել է 2005թ.: 2004թ. պրոֆեսոր Սեգաուայի նախաձեռնությամբ կազամակերպվել են եղեռնի թեմայով մի քանի դասախոսություններ, ցուցադրվել են նկարներ:
Մեկ այլ ճապոնացի` Խիդեարու Նակաևիման ակտիվորեն մասնակցում է հայ-ճապոնական բարեկամական հարբերությունների հաստատման գործին: Նա նաև հրապարակել է հայերին վերաբերող մի շարք հոդվածներ: Նա ամուսնացած է հայուհու հետ: Նրանցի դստեր անունն Անահիտ է:

В Японии был продемонстрирован фильм о Геноциде армян
В состоявшемся в столице Японии - Токио, кинофестивале, с лентой, рассказывающей о Геноциде армян, приняла участие шведский режиссер армянского происхождения Сюзан Хардалян. Фильм был показан в Токио два раза и, по словам организаторов, очень заинтересовал зрителей. Планируется показ фильма и Осаке.
Как сообщает издание "Азат ор" ("Свободный день") в Токио С.Хардалян познакомилась с двумя японцами, которые опубликовали книгу и статьи по вопросу Геноцида армян.
Преподаватель университета Аичи Сангио, профессор Хирошаи Сегауа является автором исследования "Забытый Геноцид армян: изучение, предотвращение и осуждение одного случая преступления геноцида", изданного на японском языке в 2005 году издательством Санкейша-пресс. По инициативе профессора Сегауа с 2004 года был организован ряд лекций на тему Геноцида армян, а также показ картин в университете Аичи Сангио. Он имеет также большой вклад в деле представления армянского государства и народа на организованной в Аичи выставке EXPO-2005.
Другой японец - Хидеару Накаджима, принимает активное участие в деле установления армяно-японской дружбы. Он также опубликовал многочисленные статьи по вопросам, касающимся армян. Хидеару Накаджима женат на армянке, его дочь зовут Анаит.