ԿԱՌԱՎԱՐԱԿԱՆ ՀՈԲԵԼՅԱՆԱԿԱՆ ՑԱՆԿՆ ԱՅՍ ՏԱՐԻ ՀԱՐՈՒՍՏ Է
Արդեն հաստատվել է կառավարական հոբելյանական ցանկը: Այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետ Գայանե Դուրգարյանը: «Այս տարի լրանում է հայտնի գրողներ Ալեքսանդր Շիրվանզադեի 150-ամյակը, Վիլյամ Սարոյանի 100-ամյակը, նկարիչներ Հակոբ Կոջոյանի` 125, Մինաս Ավետիսյանի 80-ամյակները, ճարտարապետ Ռաֆայել Իսրայելյանի 100-ամյակը»,-ասաց Գ. Դուրգարյանը: Նրա տեղեկացմամբ, այս տարի լրանում է նաև Դրաստամատ Կանայանի 125-ամյակը, Վազգեն Առաջին կաթողիկոսի, Վիկտոր Համբարձումյանի, Արմեն Ալիխանյանի, Կորյուն Հակոբյանի, Զավեն Բախշինյանի, Աննա Տեր-Ավետիսյանի 100-ամյակները, Նիկողոս Նիկողոսյանի` 90-ամյակը:
«2008թ. նշվելու է նաև Սարդարապատի հերոսամարտի 90-ամյակը, Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի և Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի 75-ամյակները»,-ավելացրեց նա:
Գ. Դուրգարյանի խոսքով, յուրաքանչյուրի համար ստեղծվում է համապատասխան հանձնաժողով, կազմակերպվում են նիստեր, որի ընթացքում մշակվում են միջոցառումների ծրագրերը: «Միջոցառումների կազմակերպման համար կառավարության կողմից հատկացվում է գումար»,-ասաց նա:

GOVERNMENTAL JUBILEE LIST RICH
The governmental jubilee list is already confirmed. Gayane Durgaryan of the Ministry of Culture said “2008 is the 150 anniversaries of Alexandr Shirvanzade, 100 anniversaries of William Saroyan, 125 anniversaries of artist Hakob Kodjoyan, 80 anniversaries of Minas Avetisyan, and 100 anniversaries of architect Rafael Israelyan”. But the list of famous people is reach and these anniversaries continue the whole year: Drastamat Kanayan -125, Vazgen the first catholicos, Viktor Hambarcumyan, Armen Alikhanyan, Koriun Hakobyan, Zaven Bakhshinyan, and Anna Ter- Avetisyan-100.
“2008 is reach in other events: 90 anniversaries of Sardarapat, 75 anniversaries of opera and bullet national academic theatre named after Alexandr Spendiaryan and Armenian state architectural university,” added Durgaryan.