«ԺԱՆՏԱԽՏԻ ՆՈՐ ԴԵՊՔԵՐԻ ԳՐԱՆՑՄԱՆ ՀԱՎԱՆԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ԶՐՈՅԱԿԱՆ Է»
Հանրապետությունում աֆրիկյան ժանտախտի հիվանդացության տեմպերը կտրուկ իջել է: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց գյուղատնտեսության նախարարության անասնաբուժության տեսչության պետի տեղակալ Գևորգ Թովմասյանը: Նրա խոսքով կարելի է համարել, որ հիվանդությունն արդեն նախանջ է ապրում: «Երկու շաբաթվա ընթացքում միայն Տավուշի մարզի առանձին համայնքներում մեկ կամ երկու դեպք է նկատվել: Դրա համար էլ կարող ենք հստակ ասել, որ ժանտախտի նոր դեպքերի գրանցման հավանականությունը գրեթե զրոյական է»,-նշեց նա:
Մասնագետի խոսքով, ամսվա սկզբին Տավուշի ու Լոռու մարզերում դադարեցվել է կարանտինը: Ըստ նրա, վերջին հիվանդության արձանագրումից 40 օր հետո միայն կարել է համարել, որ հիվանդությունն այլևս չկա: Անդրադառնալով հարևան երկրներ խոզի մսի ու թռչնամսի արտահանմանը, նա նշեց, որ ապահովության համար հարկավոր է սպասել երկու ամիս: «Ամեն դեպքում, բոլոր հարևան երկրները զգուշություն են ցուցաբերում այս հարցում և ռիսկայնությունից ելնելով հնարավոր է, որ արտահանում չիրականացվի մինչև վեց ամիս»,-ասաց Գ. Թովմասյանը: ժանտախտի վերջին մի քանի դեպքերը, ըստ նրա, դեռևս թույլ չեն տալիս, որ փոխհատուցման վերաբերյալ կառավարությունը հստակ որոշում կայացնի:
Նշենք, որ Հայաստանում առաջին անգամ հիվանդությունն արձանագրվել է 2007 թվականի օգոստոսին Տավուշի մարզում, որից հետո խոզերի անկման դեպքեր են գրանցվել նաև Լոռու մարզում: Լոռու մարզում գործում է 7, Տավուշում` 4 կարանտինային ծառայություն: Եզակի դեպքեր են արձանագրվել Արարատի, Արմավիրի, Արագածոտնի և Կոտայքի մարզերում:

Эпидемия африканской чумы у свиней в Армении постепенно проходит. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил заместитель зооветеринарной инспекции Министерства сельского хозяйства Геворк Товмасян. По его словам, в течение последних двух недель в Тавушской области зарегистрированы всего один или два случая болезни. “Мы можем с уверенностью сказать, что вероятность новых случаев заболевания практически равна нулю”, - заметил он.
По словам Г. Товмасяна, в начале января прекращен карантин в Лорийской и Тавушской областях. Однако лишь спустя 40 дней после регистрации последнего случая заболевания можно считать, что эпидемя прекратилась.
Касаясь экспорта свинины и птичьего мяса в соседние республики, он заметил, что для страховки следует подождать еще два месяца. “ В любом случае, соседние страны проявляют осторожность в этом вопросе, и возможно, что экспорта не будет еще шесть месяцев”, - сказал он.
Что касается возмещения ущерба, то, по словам Г. Товмасяна, последние случаи болезни еще не дают возможность правительству вынести конкретное решение по этому вопросу.
Первая вспышка эпидемии африканской чумы в Армении зарегистрирована летом 2007 года сначала в Тавушской области, а затем в Лори. Единичные случаи были зарегистрированы в Армавирской, Арагацотнской и Котайкской областях республики.