ԵՐԵՎԱՆՑԻՆԵՐԻ 80 ՏՈԿՈՍՆ ԸՆՏՐԵԼ Է ԻՐ ԸՆՏԱՆԵԿԱՆ ԲԺՇԿԻՆ
«Այս տարի հանրապետության առողջապահության ոլորտին պետբյուջեից հատկացվել է 54 մլրդ 482 մլն 700 հազար դրամ, որը նախորդ տարվա համեմատ ավելացել է 14.5 տոկոսով»,-այսօրվա ասուլիսում ասաց քաղաքապետարանի առողջապահության և սոցիալական վարչության պետ Արմեն Սողոյանը: Նա նշեց, որ այս գումարից 19 մլրդ 168 մլն նախատեսված Է արտահիվանդանոցային ծառայությունների համար, իսկ 19 մլրդ 111 մլն դրամը` հիվանդանոցային ծառայությունների համար:
Վարչության պետի հավաստմամբ, այս տարի առաջնային օղակին ավելի շատ գումար է տրամադրվել: «Դրա նպատակն է ուժեղացնել առաջնային օղակը` խուսափելով քաղաքացիների հիվանդությունների բարդացումից, ինչպես նաև ստացիոնար համակարգի թանկարժեք ծառայություններից»,- հավելեց նա:
Ա. Սողոյանը տեղեկացրեց, որ 2007-ին նախատեսված էր, որ Երևանն այս ոլորտում կկատարի 15 մլրդ 581 մլն դրամի աշխատանք, որից իրականացվել է 16 մլրդ 112 մլն դրամի աշխատանք: Բոլոր աշխատանքները ֆինանսավորվել են: Վարչության պետը նաև նշեց, որ քաղաքապետարանի ենթակա կազմակերպությունների կողմից իրականացվել է 6 մլրդ 92 մլն դրամի աշխատանք:
Ա. Սողոյանի խոսքով, նախորդ տարում բոլոր այն բժշկական կազամկերպությունները, որոնք պետկական պատվերի կարիք ունեցող քաղաքացիներին սպասարկել են և գերազանցել են սահմանափակ բյուջեն, պետութան կողմից ամբողջությամբ ֆինանասավորվել են:
Խոսելով 2008-ի ծրագրերի մասին, Ա. Սողոյանն ասաց, որ այս տարի առաջնային օղակում շարունակվելու է ընտանեկան բժշկի ինստիտուտի ներդրումը, այս տարի կերապատրաստեն 43 տեղամասային բժիշկներ: Արդյունքում այս տարեվերջին Երևանում կունենանք 427 ընտանեկան բժիշկ և 285 ընտանեկան բուժքույր:
Վարչության պետը հայտնեց, որ արդեն հունվարի 1-ի տվյալներով մայրաքաղաքի բնակիչների մոտ 80 տոկոսը ընտրել է իր ընտանեկան բշժկին: Այս տարի ևս շարունակվելու է շտապ օգնության ավտոմենքենաների պարկի թարմացումը: Վարչության պետը նշեց, որ այս տարի նախատեսված է սերտացնել կապը շտապ օգնություն, պոլիկլինիկա և ստացիոնար համակարգերի միջև: Այս տարի նաև ուշադրություն կետրոնում է լինելու հիվանդանոցների սպասարկաման կուլտուրան և բուժօգնության որակը:

В 2008 году из госбюджета Армении на здравоохранение выделено 54 млрд 482 млн 700 тыс. драмов, что превышает прошлогоднюю сумму на 14.5%. Об этом сегодня в беседе с журналистами сообщил начальник управления здравоохранения и социального обеспечения мэрии Еревана Армен Согоян. Из этой суммы 19 млрд 168 млн драмов запланировано выделить нестационарным медицинским учреждениям, а 19 млрд 111 млн драмов – стационарам.
По данным начальника управления, в этом году первичным звеньям здравоохранения выделено больше средств. “Цель – усилить первичное звено и избежать осложнения болезней граждан и их обращения к дорогостоящим услугам стационаров”, - сказал он.
А. Согоян проинформировал, что в 2007 году было запланировано реализовать в Ереване работы в сфере здравоохранения на сумму 15 млрд 581 млн драмов, а осуществлено работ на сумму 16 млрд 112 млн драмов.
По словам Согояна, все те медицинские учреждения, которые в прошлом году в рамках госзаказа превысили ограниченный бюджет, полностью были профинансированы государством.
А. Согоян сообщил, что в 2008 году продолжится внедрение института семейного врача в первичном звене, переподготовку пройдут 43 участковых врача. В результате в конце этого года в Ереване будем иметь 427 семейных врача и 285 семейных медсестры.
Начальник управления сообщил, что по данным на 1 января этого года 80% жителей Еревана избрали своего семейного врача.
В этом году продолжится также обновление парка машин скорой помощи. Начальник управления сообщил, что в этом году запланировано укрепить связь между структурами поликлиник, скорой помощи и стационаров. В центре внимания в этом году будут также культура обслуживания и качество медицинской помощи больниц.