ԵՐԵՎԱՆՑԻՆԵՐԻ 80 ՏՈԿՈՍՆ ԸՆՏՐԵԼ Է ԻՐ ԸՆՏԱՆԵԿԱՆ ԲԺՇԿԻՆ
«Այս տարի հանրապետության առողջապահության ոլորտին պետբյուջեից հատկացվել է 54 մլրդ 482 մլն 700 հազար դրամ, որը նախորդ տարվա համեմատ ավելացել է 14.5 տոկոսով»,-այսօրվա ասուլիսում ասաց քաղաքապետարանի առողջապահության և սոցիալական վարչության պետ Արմեն Սողոյանը: Նա նշեց, որ այս գումարից 19 մլրդ 168 մլն նախատեսված Է արտահիվանդանոցային ծառայությունների համար, իսկ 19 մլրդ 111 մլն դրամը` հիվանդանոցային ծառայությունների համար:
Վարչության պետի հավաստմամբ, այս տարի առաջնային օղակին ավելի շատ գումար է տրամադրվել: «Դրա նպատակն է ուժեղացնել առաջնային օղակը` խուսափելով քաղաքացիների հիվանդությունների բարդացումից, ինչպես նաև ստացիոնար համակարգի թանկարժեք ծառայություններից»,- հավելեց նա:
Ա. Սողոյանը տեղեկացրեց, որ 2007-ին նախատեսված էր, որ Երևանն այս ոլորտում կկատարի 15 մլրդ 581 մլն դրամի աշխատանք, որից իրականացվել է 16 մլրդ 112 մլն դրամի աշխատանք: Բոլոր աշխատանքները ֆինանսավորվել են: Վարչության պետը նաև նշեց, որ քաղաքապետարանի ենթակա կազմակերպությունների կողմից իրականացվել է 6 մլրդ 92 մլն դրամի աշխատանք:
Ա. Սողոյանի խոսքով, նախորդ տարում բոլոր այն բժշկական կազամկերպությունները, որոնք պետկական պատվերի կարիք ունեցող քաղաքացիներին սպասարկել են և գերազանցել են սահմանափակ բյուջեն, պետութան կողմից ամբողջությամբ ֆինանասավորվել են:
Խոսելով 2008-ի ծրագրերի մասին, Ա. Սողոյանն ասաց, որ այս տարի առաջնային օղակում շարունակվելու է ընտանեկան բժշկի ինստիտուտի ներդրումը, այս տարի կերապատրաստեն 43 տեղամասային բժիշկներ: Արդյունքում այս տարեվերջին Երևանում կունենանք 427 ընտանեկան բժիշկ և 285 ընտանեկան բուժքույր:
Վարչության պետը հայտնեց, որ արդեն հունվարի 1-ի տվյալներով մայրաքաղաքի բնակիչների մոտ 80 տոկոսը ընտրել է իր ընտանեկան բշժկին: Այս տարի ևս շարունակվելու է շտապ օգնության ավտոմենքենաների պարկի թարմացումը: Վարչության պետը նշեց, որ այս տարի նախատեսված է սերտացնել կապը շտապ օգնություն, պոլիկլինիկա և ստացիոնար համակարգերի միջև: Այս տարի նաև ուշադրություն կետրոնում է լինելու հիվանդանոցների սպասարկաման կուլտուրան և բուժօգնության որակը:

''This year 54 billion 482 million 700 thousand drams were appropriated from the state budget to health and this is more by 14,5 percent than the last year,'' Armen Soghoyan, health and social department head of the municipality, told a news conference today. He said 19 billion 168 million of the total fund is envisaged for out-of-hospital services and 19 billion 11 million drams for hospital services.
The department head assured that primary circles received more money this year. ''The purpose is to strengthen the primary circle avoiding complications of citizen illnesses as well as expensive medical aid of hospital service,'' he mentioned.
Speaking about program 2008, Soghoyan said that this year the institute of family doctors will be continued in the primary circles. He said 43 community doctors will be trained. He said as a result Yerevan will have 427 family doctors and 285 family nurses. The department head informed that as of January 1, 80 percent of capital residents have already chosen their family doctors.