ՕԴԵՍԱՅՈՒՄ ԿԱՆՑԿԱՑՎԻ ՍԵՎԾՈՎՅԱՆ ՏԱՐԱԾԱՇՐՋԱՆԻ ԷԿՈԽՆԴԻՐՆԵՐԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԿՈՆՖԵՐԱՆՍ
Այսօր Օդեսայում մեկնարկել է «Սևծովյան տարածաշրջանի էկոլոգիական ասպեկտները» խորագրով միջազգային կոնֆերանսը: Այն կազմակերպել են Վայրի բնության համաշխարհային ֆոնդը և Հայնրիխ Բյոլլի հիմնադրամը: Այս մասին տեղեկացնում են ուկրաինական լրատվամիջոցները:
Կոնֆերանսի ժամանակ քննարկվելու են Սևծովյան տարածաշրջանում տրանսպորտի, էներգետիկայի ու անվտանգության հետ կապված բնապահպանական խնդիրներ:
Ներկայումս, փորձագետների կարծիքով, Սևծովյան տարածաշրջանը Եվրոմիության աշխարհաքաղաքական հետաքրքրության կենտրոնում է, քանի որ Ռուսաստանից ու Կասպից ծովից նավթի ու գազի մատակարարումն իրականացվում է Սև ծովի միջոցով: Այսպիսով, ԵՄ-ի արևելյան սահմանի հետ համագործակցության խորացումը հանդիսանում է ԵՄ բարիդրացիական քաղաքականության գլխավոր նպատակներից մեկը:
Կոնֆերանսի ավարտին ծրագրվում է ընդունել բանաձև, որը կարտահայտի Սև ծովի բնապահպանական խնդիրների վերաբերյալ ոչ կառավարական հասարակական կազմակերպությունների տեսակետները: Այն կքննարկվի փետրվարի 14-ին Կիևում կայանալիք «Սևծովյան համագործակցություն» պաշտոնական հանդիպման մասնակիցների կողմից: Հիշեցնենք, որ այդ օրը Կիևում հանդիպում է կայանալու ԵՄ և ՍՏՀ անդամ երկրների արտգործնախարարների միջև:
Նշենք, որ կոնֆերանսին մասնակցում են, Սևծովյան ավազանի, Բելգիայի, Ավստրիայի, Գերմանիայի, Ադրբեջանի, Մոլդովայի ու Հայաստանի բնապահպանական տարբեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:

Today an international conference started in Odessa on “ecological aspects of the Black Sea Region”. It is organized by the Wild World Fund and Heinrich Billy fund. The information is provided by the Ukrainian media.
During the conference the transport, energetic and environmental security items in the Black Sea region should be discussed.
According to the experts, at present, the Black Sea region is in the center of the UN’s geographical interests. The supply with oil and gas from Russia and Caspian gulf is fulfilled through the Black Sea.
It is proposed to accept a resolution which would define the view points of NGO-s about the Black Sea environmental problems. And this point will be discussed in Kiev, on 14 February.
Note: various organizations from the following countries take part in the conference: Belgium, Austria, Germany, Azerbaijan, Moldova, and Armenia.