ԱՅՍ ՏԱՐԻՆ ՀԱԳԵՑԱԾ ԿԼԻՆԻ ԳԵՐՄԱՆԱԿԱՆ ՄՇԱԿՈՒՅԹՈՎ
Գերմանական մշակույթը Հայաստանում ներկայացնելու համար այս տարվա մարտին նախատեսվում է Երևան հրավիրել «Ջազ տրիո» խմբին, ինչպես նաև «Տիմինոլոգ» երաշտական խբին: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Թբիլիսիում Գյոթեի անվան ինստիտուտի տնօրեն Վերներ Վյոլլը:
Նա նշեց, որ ինստիտուտը նախատեսում է Հայաստան հրավիրել նաև ժամանակակից գերմանացի հայտնի գրողի, որպեսզի հայ հասարակությունն ավելի լավ ծանոթանա գերմանական ժամանակակից գրականությանը:
Այս տարի նախատեսվում է իրականացնել «Կովկաս-Եվրոպա» ծրագիրը, որի շրջանակներում հայ, ադրբեջանցի և վրաց արվեստագետները կարող են ներկայացնել իրենց արվեստի գործերը: «Այս ծրագիրը սկսվելու է նկարիչների գործերի ցուցադրությունից»,-հավելեց նա: Վերներ Վյոլլը նշեց, որ Գյոթեի անվան ինստիտուտը Հայաստանում աջակցում է նաև կազմակերպվող մշակութային փառատոններին:

В Армении представят немецкую культуру
Для представления немецкой культуры в Армении в марте планируется пригласить в Ереван музыкальные группы “Джаз трио” и “Тиминолог”. Об этом сегодня на встрече с журналистами сообщил директор Института имени Гете в Тбилиси Вернер Велль.
По его словам, Институт намерен пригласить в Армению известного современного немецкого писателя, чтобы армянская общественность лучше ознакомилась с современной немецкой литературой.
Кроме того, в этом году планируется реализовать программу “Кавказ - Европа”, в рамках которой армянские, азербайджанские и грузинские деятели искусства смогут представить свои произведения. Программа стартует представлением работ художников.
Вернер Велль сообщил также, что Институт имени Гете содействует проведению культурных фестивалей в Армении.