CRJ-100-Ի ՈՒՂԵՎՈՐՆԵՐԸ ՄԻ ՔԱՆԻ ՕՐԻՑ ԴՈՒՐՍ ԿԳՐՎԵՆ ՀԻՎԱՆԴԱՆՈՑԻՑ
«Բելավիա» ընկեության պատկանող օդանավի վթարից հետո «Հայաստան» բժշկական կենտրոն տեղափոխված ուղևորների վիճակը գնահատվում է բավարար: Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեց վերջիններիս բուժող բժիշկ Կարեն Նահապետյանը:
Նրա խոսքով, նյարդավիրաբուժական բաժին ընդունված հինգ ուղևորների բուժումը շարունակվում է, բայց մի քանի օրից նրանք դուրս կգրվեն հիվանդանոցից: Իսկ դիմածնոտային բաժանմունքում գտնվող ուղևորը արդեն տեղափոխվել է նյարդավիրաբուժական բաժին:
Կ. Նահապետյանը նաև հայտնեց, որ Վրաստանի քաղաքացի Ստեփան Երիցյանը փետրվարի 18-ին հաջող վիրահատության է ենթարկվել: Ընդգծենք, որ նա հիվանդանոց էր ընդունվել գլխուղեղի ցնցում ախտորոշմամբ, իսկ հետագայում նա կույրաղիքի խնդիր էր ունեցել:
Հիշեցնենք, որ «Բելավիա» ավիաընկերությանը պատկանող օդանավը վթարի էր ենթարկվել փետրվարի 14-ի գիշերը` Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում: CRJ-100LR օդանավը պոկվելով թռիչքուղուց թեքվել էր ձախ թևի վրա, հարվածել գետնին ու շուռ եկել:
Օդանավում գտնվել են 18 ուղևոր և անձնակազմի 3 անդամ: Ուղևորները հանդիսացել են Հայաստանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Ռուսաստանի, Ուկրաինայի քաղաքացիներ: Նրանցից 8-ը մարմնական վնասվածքներով տեղափոխվել էին «Հայաստան» բժշկական կենտրոն:

Пассажиров CRJ-100 через несколько дней выпишут
Состояние доставленных в ереванский медицинский центр “Армения” пассажиров самолета компании “Белавиа”, потерпевшего аварию в аэропорту “Звартноц”, оценивается как удовлетворительное. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщил их лечащий врач Карен Наапетян.
По его словам, лечение поступивших в отделение нейрохирургии пяти пассажиров пока продолжается, но уже через несколько дней их можно будет выписать. Кроме того, находящийся в челюстно-лицевом отделении пассажир уже переведен в отделение нейрохирургии.
К. Наапетян сообщил также, что гражданин Грузии Степан Ерицян 18 февраля был удачно прооперирован. В больницу он поступил с клиническим диагнозом - ушиб головного мозга, а проблема с аппендиксом возникла позже.
Напомним, что авиационное происшествие с самолетом авиакомпании "Белавиа" произошло в Ереване в ночь на 14 февраля. Авиалайнер CRJ-100LR (производства Bombardier), оторвавшись от взлетно-посадочной полосы, стал крениться влево, перевернулся вокруг продольной оси на 180 градусов, столкнулся с землей, разрушился и сгорел.
На борту воздушного судна находилось 18 пассажиров и 3 члена экипажа. Пассажиры являются гражданами Белоруссии, Армении, Грузии, России и Украины. 8 пассажиров с различными телесными повреждениями были доставлены в медцентр “Армения”. Жертв нет.