Քաղաքացիների` ՀՀ նորընտիր նախագահ, վարչապետ Սերժ Սարգսյանի հետ «հարցազրույցից»
-Հնարավո՞ր է, որ Հայաստանում կրկնվի Ռուսատանի սցենարն այն առումով, որ գործող նախագահ Քոչարյանը դառնա վարչապետ: (Դավիթ)
-Քոչարյանը և ես այնքան ազնվություն ունենք, որ եթե այդպիսի սցենար լիներ, դրա մասին մենք կասեինք ընտրություններից առաջ, ինչպես արեցին Պուտինն ու Մեդվեդևը:
-Ու՞մ եք նշանակելու վարչապետ:
-Ես վերջնական որոշում չունեմ, բայց այսօր խոստանում եմ, որ կառավարություն ձևավորելուց հետո էլ մի այսպիսի միջոցառում կազմակերպենք և այն ժամանակ միգուցե պատասխանենք հիմնականում այն հարցերին, որոնք ուղղված կլինեն կառավարության կազմին: Հիմա չեմ կարող ասել, թե ով է լինելու վարչապետ և երբ է այդ մասին ասվելու:
-Ես լսել եմ, որ ունեք 65 հոգանոց բարձրաստիճան պաշտոնայների ցուցակ, որոնց դուք հեռացնելու եք, իսկ որոշներին ուղարկելու եք դատարան:(Արշակ Հայիրյան)
-Տեղեկությունը սխալ է, ես այդպիսի ցուցակ չունեմ, բայց բոլոր նրանք, ովքեր հանցագործություններ կկատարեն, ովքեր կաշառք կվերցնեն, կամ եթե հարց տվողը ստույգ տեղեկություններ ունի, որ այդպիսիք եղել են, անշուշտ` դատարանը չի բացառվում: Փոփոխություններ լինելու են և 65 թիվը շատ փոքր թիվ է, չնայած նրան, որ փոքր երկիր ենք, այդ տեղեկությունը մի մասով ճիշտ չի, համենայն դեպս կոնտեքստում միգուցե ճիշտ է:
-Համակարգային փոփոխություններ լինելու են, թե` ոչ:(Անանուն)
-Ես, անկեղծորեն ասած, չեմ կարող հիմա պատասխանել այն հարցին, թե համակարգային փոփոխություններ լինելու են թե ոչ, այսինքն կացութաձև՞ պետք է փոխենք: Լուրջ փոփոխություններ լինելու են: Եթե հարց տվողը ծանոթանա կառավարության և իմ նախընտրական ծրագրերին, ապա կտեսնի, որ շատ մեծ փոփոխություններ են նախատեսվում: Մենք մեզ համար ամբիցիոզ ծրագրեր ենք դրել, և եթե կարողանանք այդ ծրագրերը կատարել, դրանք էլ կլինեն փոփոխությունների լավագույն աճը: Իմիջիայլոց, Դաշնակցությունը ևս մասնակցելու է կոալիցիոն կառավարությանը և մենք ամենայն հավանականությամբ մոտակա 10 օրերի ընթացքում հանրությանը կներկայացնենք մեր քաղաքական ծրագիրը և ոչ թե կառավարության կազմը:
-Չե՞ք կարծում, որ մեր գեներալները բացահայտ կրիմինալներ են , և ընդհանրապես շատ չե՞ն արդյոք գեներալները:(Անանուն)
-Չեմ կարծում, որ Հայաստանում գեներալները շատ են: Ես միշտ համեմատական էի անցկացնում մեր հարևանների` Ռուսաստանի, ՆԱՏՕ-ի զորքերի թվաքանակի հետ, և գեներալների հարաբերակցությունն էի նայում և մշտապես մենք նրանց զիջել ենք գեներալների թվով: Չեմ ասում` պատրաստվածությամբ: Ես չեմ ուզում խոսել որոշ մարդկանց տարածված կարծիքի մասին, որ արժանի չեն գեներալ լինելու, բայց ուզում եմ հարց ուղղողին հավաստիացնել, որ մենք ունենք փայլուն գեներալներ, որոնք իրենց վարք ու բարքով ու գիտելիքներով չեն զիջում որևէ մեկին:
-Հասարակության բևեռացման խնդիրների հետ կապված կոնկրետ ծրագրեր ունե՞ք:
-Որ բևեռացումը պետք է թուլացվի, դա միանշանակ է, ես երբեք դեմ չեմ եղել որևէ երկխոսության, բայց բոլորիս էլ հասկանալի է, որ երկխոսությունը միշտ հասցեական է լինում` ով ում հետ, եթե Լ. Տեր-Պետրոսյանը շարունակելու է պնդել, որ ինքը 65 տոկոսով ընտրված նախագահ է, չի ընդունելու ՍԴ-ի որոշումը, ինձ էլ համարելու է բանդիտ, մոնղոլ-թաթար, ի՞նչ երկխոսության մասին կարող է խոսք լինել, իսկ եթե մոտեցումները կլինեն այլ, մի մոտեցումներն էլ այլ կլինեն, բայց մենք թերևս մարտի 2-ից սկսած խոսակցություններ ենք վարում բոլորի հետ, ովքեր ցանկանում են խոսել մեզ հետ` անկախ հայացքներից, ջղայնության աստիճանից ու մասնագիտությունից: Ես երևի մոտ 30 այդպիսի հանդիպում եմ ունեցել` հիմնականում մտավորականության հետ: Մենք երկխոսություններից ու հանդիպումներից երբեք չենք խուսափել:

FROM INTERVIEW WITH SERZH SARGSYAN
-Is it possible that the same scene as in Russia repeats here in Armenia also, and the ongoing president becomes Prime Minister?(Davit)
-Me and Kocharyan, we’re fare to announce it before the elections if we had such plan, as Putin and Medvedev did in Russia.
-Who will be the Prime Minister?
I do not have any final decision, but after forming the government I promise to organize a meeting like this one and answer to all the questions which have to deal with the government. Now I van not say who will be the Prime Minister and when it will be announced.
-I heard that you have a list of 65 officials who will be fired or accused. (Arshak Hayiryan)
-The information is not a true one; I do not have such list. But those who make crimes, who get bribes, or if the requestor is certain for the news, then the court has to deal with the problem. There will be some changes, and the figure 65 is a small one. The context of the question is probably right but the figure is not.
-Will there be changes in system? (Anonymous)
-To tell the truth I can not answer the question now whether there will be changes in system or not. There will be serious changes. If the requestor get acquainted with my pre election campaign and plans then it will be obvious that there will be serious changes. We planned several ambitious plans and if we manage to gain them the nit will be the best development. By the way, the ARF will also participate in the coalition government. Soon, we’ll [resent our political project and not the government staff.
-Don’t you think that our Generals are real criminals, and aren’t they too many? (Anonymous)
-I don’t think that there are many Generals in Armenia. I have always made comparisons with our neighbors Russia, NATO army figures, and compared the number of Generals. We’ve always been a step back from them. I would not like to speak about some talked opinions and would like to mention that our Generals are real Generals with appropriate skills, and knowledge.
-Do you have certain plans on public’s disruption?
-It is certain that the disruption should be softened. And I have been always for the dialogue. But if Levon Ter-Petrosyan keeps insisting on that he is a president voted by 65%, if he does not accept the Constitutional Court decision, and call me criminal or Tatar Mongol, then what you are talking about, what dialogue can be held between us. Since March 2 we held discussion with those who wish to talk with us. We do not escape from dialogues.