ՄԻՆՉ ԱՅԺՄ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՎԵՐԱՊԱՏՐԱՍՏՎԵԼ Է ՍՓՅՈՒՌՔԱՀԱՅ 285 ՈՒՍՈՒՑԻՉ
Այս տարի` հուլիս-օգոստոս ամիսներին ԿԳՆ Սփյուռքի գիտաուսումնական կենտրոնը Հայաստանում կազմակերպելու է սփյուռքահայ ուսուցիչների արևմտահայերենի վերապատրաստման դասընթացներ: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Սփյուռք» գիտաուսումնական կենտրոնի տնօրեն Սուրեն Դանիելյանը: Նա հայտնեց, որ այս տարի դեռևս պարզ չէ, թե որ երկրներից քանի ուսուցիչ կմասնակցի դասընթացներին: «Այս տարի ուսուցիչների հայտագրում կսկսվի մարտից և կտևի մինչև հունիս»,- հավելեց նա:
Ս. Դանիելյանի խոսքով, անցած տարի սփյուռքահայ ուսուցիչների արևմտահայերենի վերապատրաստման դասընթացներ անցկացվել են հուլիս-օգոստոս ամիսներին, որին մասնակցել է շուրջ 30 ուսուցիչ 11 երկրից, այդ թվում և Սիրիայից, ԱՄՆ-ից, ԱՊՀ անդամ երկրներից, Ռուսաստանից: Ս.Դանելյանը հայտնեց, որ դասընթացների ընթացքում անցկացվում են արևմտահայերենի, գրականության, պատմության, կրոնի և մանկավարժության, հոգեբանության դասըթացներ:
Նա նշեց, որ այս վերապատրաստման ծրագիրը իրականացվում է 2000 թվականից և մինչ այժմ մասնակցել են 285 ուսուցիչ` 32 երկրներից:

This year the Diaspora scientific education center of the Ministry of Science and Education in Armenia will organize Armenian language training courses for the teachers from Diaspora in July-August. The information is provided to the Panorama.am from Suren Danielyan, the director of “Diaspora” scientific educational center.
He said that it is not still defined how many teachers from what countries will arrive in Armenia. “This the process of receiving applications will start from March to June,” he said.
S. Danielyan said that last year the training courses were held from July-August, and 30 teachers participated in the program from 11 courtiers, from Syria, USA, CIS courtiers, Russia. According to Danielyan during the trainings the courses of literature, history, religion and psychology will be held.
He mentioned that the course is being held from 2000 and 285 teachers from 32 countries participated in it.