ՄԻՆՉ ԱՅԺՄ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՎԵՐԱՊԱՏՐԱՍՏՎԵԼ Է ՍՓՅՈՒՌՔԱՀԱՅ 285 ՈՒՍՈՒՑԻՉ
Այս տարի` հուլիս-օգոստոս ամիսներին ԿԳՆ Սփյուռքի գիտաուսումնական կենտրոնը Հայաստանում կազմակերպելու է սփյուռքահայ ուսուցիչների արևմտահայերենի վերապատրաստման դասընթացներ: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Սփյուռք» գիտաուսումնական կենտրոնի տնօրեն Սուրեն Դանիելյանը: Նա հայտնեց, որ այս տարի դեռևս պարզ չէ, թե որ երկրներից քանի ուսուցիչ կմասնակցի դասընթացներին: «Այս տարի ուսուցիչների հայտագրում կսկսվի մարտից և կտևի մինչև հունիս»,- հավելեց նա:
Ս. Դանիելյանի խոսքով, անցած տարի սփյուռքահայ ուսուցիչների արևմտահայերենի վերապատրաստման դասընթացներ անցկացվել են հուլիս-օգոստոս ամիսներին, որին մասնակցել է շուրջ 30 ուսուցիչ 11 երկրից, այդ թվում և Սիրիայից, ԱՄՆ-ից, ԱՊՀ անդամ երկրներից, Ռուսաստանից: Ս.Դանելյանը հայտնեց, որ դասընթացների ընթացքում անցկացվում են արևմտահայերենի, գրականության, պատմության, կրոնի և մանկավարժության, հոգեբանության դասըթացներ:
Նա նշեց, որ այս վերապատրաստման ծրագիրը իրականացվում է 2000 թվականից և մինչ այժմ մասնակցել են 285 ուսուցիչ` 32 երկրներից:

Педагогов из диаспоры подготовят в Минобразования
Научно-образовательный центр диаспоры Министерства образования и науки Армении организует курсы переподготовки для учителей армянской диаспоры. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил директор центра Сурен Даниелян.
По его словам, пока не уточнено, сколько учителей и из каких стран пройдут переподготовку. Прием заявок начался в марте и продлится до июня этого года.
С. Даниелян сообщил, что в прошлом году курсы переподготовки в июле-августе прошли 30 учителей диаспоры из 11 стран, в том числе из Сирии, США, стран СНГ и России. По словам директора центра, учителя диаспоры проходят курсы западноармянского языка, армянской литературы, истории Армении, религии, педагогики и психологии.
Программа переподготовки учителей диаспоры действует с 2000 года, и на сегодняшний день в ней приняли участие 285 учителей из 32 стран.