Մինչև ապրիլի 10-ը ամեն ինչ պատրաստ կլինի կենտրոնացված ավարտական և ընդունելության քննությունների կազմակերպման համար: Այս մասին հայտարարել է կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը: Նրա խոսքով, այդ աշխատանքներն ավարտական փուլում են: Նա տեղեկացրել է, որ լեզուների թեստերի կազմման համար բուհերի մասնագիտական ամբիոններից վերցվել են նրանց տարբերակները, հանձնախումբը մշակել է դրանք և բերել համապատասխան մոդելի: Վերջում գաղտնիության պայմաններում կլինի վերջնական տարբերակի ընտրությունը:
Նախարարը նշել է, որ եթե հնարավոր լինի պահպանել նախորդ տարվա արդյունքները` միջին գնահատականների, օբյեկտիվության և այլ առումով, համակարգում արմատական փոփոխություն կլինի: Տեխնիկական առումով ևս, Լ.Մկրտչյանի խոսքով «նախորդ տարվա փորձը կարող է օգտակար լինել»:
Նշենք, որ «Մաթեմատիկա», «Հայոց լեզու և գրականություն», «Ռուսաց լեզու» ու «Օտար լեզու» առարկաների միասնական քննությունները կկազմակերպվեն հունիսի 1-18-ը:

ЕГЭ по ряду предметов пройдут 1-18 июня
К 10 апреля будут завершены все подготовительные работы к школьным выпускным и вступительным экзаменам в вузы Армении. Об этом сегодня в беседе с журналистами сообщил министр образования и науки РА Левон Мкртчян.
По его словам, для составления экзаменационных тестов по языкам комиссия взяла варианты филологических кафедр вузов и привела их к единой модели. В ближайшие дни путем тайного голосования будет выбран один из них в качестве окончательного варианта.
Министр заметил, что если удастся сохранить прошлогодний уровень в плане средних оценок, объективности и прочих показателей, то в системе произойдет радикальное изменение. “В техническом плане опыт прошлого года будет нам полезен”, - сказал он.
Заметим, что единые государственные выпускные и вступительные экзамены по математике, армянскому языку и литературе, русскому и иностранным языкам будут организованы в республике с 1 по 18 июня.