ԱՅՍ ՏԱՐԻ 9-ՐԴ ԴԱՍԱՐԱՆՑԻՆԵՐԸ ՄԱԹԵՄԱՏԻԿԱՅԻ ՔՆՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ԿՀԱՆՁՆԵՆ ԹԵՍՏԱՅԻՆ ՏԱՐԲԵՐԱԿՈՎ
Այս տարի 9-րդ դասարանի ավարտական քննություններից մաթեմատիկա առարկան հանձնվելու է թեստային տարբերակով: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի քննական առաջադրանքների մշակման և մեթոդական օժանդակության բաժնի պետ Գուրգեն Խաչատրյանը: Նա նշեց, որ այդ նպատակով ձևավորվել է թեստեր մշակող աշխատանքային խումբ: «Արդեն պատրաստ են նաև թեստի երկու նմուշները»,- հավելեց նա:
Գուրգեն Խաչատրյանը նշեց, որ 9-րդ դասարանի մաթեմատիկա առարկայի թեստը տարբերվում է 11-րդ դասարանի ավարտական քննության թեստից: «9-րդ դասարանի թեստում կան առաջադրանքներ, որոնք գնահատվելու են ոչ միայն համակարգչային եղանակով, այլև` առարկայական մասնագետների կողմից»,- հավելեց նա: ԳԹԿ մասնագետը հայտնեց, որ մարտի վերջին այդ թեստի նմուշները կտպագրվեն «Կրթություն» թերթում:
Նա նաև հավելեց, որ հաջորդ տարի քիմիայի, ֆիզիկայի, աշխարհագրության և հայոց պատմության ավարտական և միասնական քննությունները կանցկացվեն միասնական համակարգով: «Նախատեսված է այդ առարկանների թեստերի նմուշները ունենալ մայիսին, իսկ այդ առարկաների ուղեցույցները սեպտեմբերին կտրամադրվեն դպրոցներին»,- հավելեց նա:

Девятиклассники будут сдавать математику в тестовой форме
Учащиеся 9-х классов общеобразовательных школ Армении в этом году выпускные экзамены по математке будут сдавать по тестовой системе. Об этом сегодня в беседе с журналистами сообщил сотрудник Центра тестирования и оценки знаний Гурген Хачатрян. По его словам, с этой целью была создана рабочая группа по разработке тестов, которая уже подготовила образцы двух вариантов тестов.
Г. Хачатрян отметил, что тесты для 9 класса отличаются от тестов для 11 класса, так как в них, кроме тех заданий, которые проверяет компьютер, содержатся также задания, которые будут проверять специалисты по предмету. Он сообщил, что к концу марта образцы тестов будут опубликованы в газете “Кртутюн”.
Он добавил, что со следующего года экзамены по химии, физике, географии и истории армянского народа также будут проводиться по единой системе. “Образцы тестов экзаменов по этим предметам будут готовы в мае, а в сентябре они будут переданы школам республики”, - сказал Хачатрян.