ՄԻՋԻՆ ՄԱՍՆԱԳԻՏԱԿԱՆ ՊԵՏԱԿԱՆ 80 ՀԱՍՏԱՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻՆ` 2520 ԱՆՎՃԱՐ ՏԵՂ
Այս տարի Հայաստանի միջին մասնագիտական պետական ուսումնական 80 հաստատություններին կհատկացվի շուրջ 2520 անվճար ուսուցման տեղ` 93 մասնագիտությունների գծով: Այս մասին այսօր լրագրողներ հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԿԳՆ նախնական և միջին մասնագիտական կրթության վարչության պետ Արտակ Աղբալյանը:
Նա նշեց, որ նախնական մասնագիտական կրթության համար 28 արհեստագործական ուսումնարաններին կհատկացվի 2585 անվճար ուսուցման տեղ` շուրջ 25 մասնագիտությունների գծով:
Վարչության պետի խոսքով, միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների անվճար տեղերում ընդունելությունն իրականացվելու է մրցութային հիմունքներով` ընդունելության քննությունների արդյունքներով , իսկ նախնական (արհեստագործական) մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում` հիմնական կամ միջնակարգ (լրիվ) ընդհանուր կրթության ավարտական փաստաթղթերի հիման վրա:

80 средних учебных заведений получат 2520 бесплатных мест
80 средним специальным учебным заведениям Армении в будущем учебном году будет выделено 2520 бесплатных мест по 93 специальностям. Об этом сегодня в беседе с журналистами сообщил начальник управления среднего специального образования Министерства образования и науки Армении Артак Агбалян. По его словам, еще 2585 мест будут выделены 28 ремесленным училищам для предварительного специального образования по 25 специальностям.
По словам начальника управления, прием на бесплатные места средних специальных заведений будет проводиться на конкурсной основе по итогам приемных экзаменов, а в учебных заведениях предварительного специального образования – на основании документов об окончании общего среднего образования.