Ապրիլի 9-ից հետո ձևավորվելիք կառավարության կազմը ներկայումս ներքաղաքական բանավեճերի ու ասեկոսեների գլխավոր թեման է: Այս կոնտեքստում առավել կարևորվում է այն փաստը, թե ով է Սերժ Սարգսյանին փոխարինելու վարչապետի պաշտոնում:
Մամուլում հաճախակի քննարկվող հնարավոր թեկնածուների` փոխվարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի, ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Կարեն Կարապետյանի ու ԿԲ նախագահ Տիգրան Սարգսյանի նշանակման հավանականությունը գնահատելու խնդրանքով Panorama.am-ը դիմեց փորձագետ, ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարկարովին:
Վերջինս նախ հիշեցրեց, որ վարչապետի պաշտոնին հավակնող թեկնածուի առաջադրման հարցին առաջին հերթին պետք է մոտենալ այնպես, ինչպես թելադրում է Հայաստանի Սահմանադրությունը` ֆորմալ առումով նախագահն ԱԺ-ին առաջարկում է այն թեկնածուին, ում աջակցում է ԱԺ մեծամասնությունը: «Չնայած չորս քաղաքական ուժեր եկել են կոալիցիոն համաձայնության և հուշագիր են ստորագրել, ամենայն հավանականությամբ առաջին ջութակը կկատարի ՀՀԿ-ն»,- մեզ հետ զրույցում նշեց քաղաքագետը:
Նրա խոսքով, որոշակի հավանականություն կա, որ առաջադրված թեկնածուն կլինի նա, ով տվյալ կուսակցության հետ կապ ունի և նույնիսկ գտնվում է այդ կուսակցության «վերին շարքերում»: Քաղաքագետի կարծիքով, մեր քաղաքական համակարգում ձևավորված ավանդույթի համաձայն, վարչապետ առաջադրվում կամ նշանակվում է այն մարդը, ում ներկայացնում է խորհրդարանական մեծամասնությունը` այնպես, ինչպես եղավ 2000թ, երբ վարչապետ նշանակվեց Անդրանիկ Մարգարյանը: Նրա կարծիքով նույնը կրկնվում է հիմա:
Փորձագիտական տեսանկյունից, թե որքանով են հավանական նշված գործիչների նշանակումը: Այս հարցին ի պատասխան Ա. Մարկարովն ասաց. «Տիգրան Սարգսյանի` վարչապետ նշանակվելու հնարավորություններն այնքան էլ մեծ չեն, չնայած որ նա երկար ժամանակ է, ինչ ղեկավարում է պետության կարևորագույն հաստատություններից մեկը, և մենեջմենթի, տնտեսական և ֆինանսական հարցերի մեջ հմտացած է, ինչն էլ անկասկած նոր ձևավորվող կառավարության սոցիալական քաղաքականության համար գերակայություն է համարվում: Եթե մենք խոսում ենք քաղաքական տեսանկյունից, ապա այս մարդը երկար ժամանակ գտնվում է իշխանության մեջ, որն օժտված է այնպիսի հատկություններով, որոնք անհրաժեշտ են վարչապետի պաշտոնի համար: Սակայն պետք է հաշվի առնել այն փաստը, որ սահմանադրական բարեփոխումները ուղղված են այնպիսի կառավարություն ձևավորելուն, որը հաշվետու կլինի խորհրդարանի առջև»,- մեկնաբանեց Ա. Մարկարովը:
Ինչ վերաբերում է փոխվարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին, ապա նա, փորձագետի գնահատականով, հատել է վարչապետի թեկնածու առաջադրվելու հնարավոր սահմանները. «Չի կարելի բացառել այն հանգամանքը, որ նա կարող է ԱԺ-ում վարչապետի պաշտոնին ներկայացվել որպես պոտենցիալ թեկնածու: Ինչ վերաբերում է այս գործչի «բացասական կողմերին», որի մասին վերջերս շատ է հնչեցվում, և արդյո՞ք նորընտիր նախագահը ուշադրություն կդարձնի դրա վրա, թե ոչ, բոլորովին այլ հարց է»: Քաղաքագետը կարծիք հայտենց, թե արդեն իսկ աշխատած լինելով Հ.Աբրահամյանի հետ, Ս.Սարգսյանի մոտ կարող է ցանկություն առաջանալ կամ միգուցե անհրաժեշտություն` այդ համագործակցությունը շարունակել նախագահի աշխատակազմի շրջանակներում: «Դա Հ.Աբրահամյանին հնարավորություն կտա կառավարության կազմից տեղափոխվել նախագահական կազմ»,- նշեց Ա. Մարկարովը: Նրա խոսքով, թեև Կարեն Կարապետյանը ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարն է, նրա առաջադրումը քիչ հավանական է: «Եթե նշանակման հավանականությունը վերցնենք տոկոսային հարաբերությամբ, ապա առաջին տեղում, մոտ 50-55 տոկոսով կլինի փոխվարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, 35-40 տոկոս` Տիգրան Սարգսյանը և երրորդը` մոտ 10 տոկոս` Կարեն Կարապետյանը»,- ամփոփեց քաղաքագետը:

Кто будет следующим премьером?
Состав правительства, которое будет сформировано после 9 апреля, на данный момент является главной темой внутриполитических диспутов и распространяющихся слухов. В этом контексте обсуждается также, кто заменит Сержа Саркисяна на посту премьер-министра. В прессе наиболее часто упоминаются имена вице-премьера Овика Абрамяна, руководителя фракции РПА Карена Карапетяна и председателя Центрального банка Тиграна Саркисяна. Panorama.am обратилась к руководителю армянского отделения института стран СНГ, эксперту Александру Маркарову с просьбой оценить возможные назначения в правительстве.
Последний напомнил, что к вопросу о назначении премьер-министра Армении в первую очередь надо подходить с учетом требований Конституции: президент предлагает Национальному Собранию на утверждение того кандидата, которого поддерживает парламентское большинство. “Несмотря на то, что четыре политические силы пришли к коалиционному соглашению и подписали меморандум, по всей вероятности, роль “первой скрипки” будет исполнять РПА”, - сказал эксперт.
А. Маркаров полагает, что есть определенная вероятность, что будет предложена кандидатура, которая имеет связь с этой партией, более того, находится в верхних рядах партии. “Согласно традиции нашей политической системы, премьер-министром назначается тот человек, который представляет парламентское большинство, так, как это произошло в 2000 году, когда премьер-министром был назначен Андарник Маркарян”, - сказал он. По его мнению, то же повторяется и сейчас.
С точки зрения эксперта, назначение Тиграна Саркисяна маловероятно, несмотря на то, что он долгое время возглавляет одно из важнейших учреждений страны, имеет навыки менеджмента, решения финансовых и экономических вопросов, что, несомненно, является приоритетом для социальной политики нового правительства. “Если мы смотрим на это с политической точки зрения, то этот человек долгое время находится у власти и наделен теми свойствами, которые необходимы для должности премьер-министра. Однако надо учесть тот факт, что конституционные реформы направлены на формирование такого правительства, которое будет подотчетно парламенту”, - прокомментировал А. Маркаров.
Вице-премьер Овик Абрамян, по мнению эксперта, превзошел все возможности для того, чтобы стать кандидатом на пост премьера. “Нельзя исключать возможность того, что он будет представлен парламенту как потенциальный кандидат”, - считает А. Маркаров. Что касается “негатива” этого политического деятеля, о котором в последнее время очень много говорится, и обратит ли на это внимание новый президент, политолог считает, что это “уже другой вопрос”.
А. Маркаров выразил мнение, что может быть другой вариант: у поработавшего с Абрамяном в правительстве Сержа Саркисяна может возникнуть желание или необходимость продолжить сотрудничество с нынешним вице-премьером в рамках президентского аппарата. “Это даст возможность Овику Абрамяну из состава правительства переместится в состав президентского аппарата”, - заметил эксперт.
По его оценке, хотя Карен Карапетян является руководителем фракции РПА, его назначение на пост премьера маловероятно. “Если рассмотреть возможность назначения в процентном соотношении, то на первом месте с 50-55% будет Овик Абрамян, на втором месте с 35-40% - Тигран Саркисян, на третьем с вероятностью в 10% - Карен Карапетян”, - заключил А. Маркаров.