ԱՅՍ ՏԱՐԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ ԿՍԿՍԻ ԳՈՐԾԵԼ 30 ՓՈՐՁՆԱԿԱՆ ԱՎԱԳ ԴՊՐՈՑ
Այս տարվա սեպտեմբերի 1-ից հանրապետությունում կգործեն 30 փորձնական ավագ դպրոցներ, որոնցից 2-ը կլինեն արհեստագործական: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԿԳՆ հանրակրթության վարչության պետ Նարինե Հովհաննիսյանը: Նա նշեց, որ 30 փորձնական ավագ դպրոցների ստեղծման համար պետբյուջեից և Համաշխարհային բանկի «Կրթության որակ և համապատասխանություն» վարկային ծրագրի շրջանակներում հատկացվել է ավելի քան 2.6 մլն դրամ: «Այդ դպրոցները կվերանորգվեն, կկահավորվեն համապատասխան նյութատեխնիկական բազայով»,- ավելացրեց նա:
Վաչության պետի խոսքով, կիրականացվի 30 փորձնական ավագ դպրոցների մանկավարժական կադրերի վերապատրաստում: «Այս փորձնական ավագ դպրոցները կլինեն երկամյա, սակայն 2009-2010 ուսումնական տարում արդեն կդառնան եռամյա»,- տեղեկացրեց ԿԳՆ ներկայացուցիչը: Ն. Հովհաննիսյան խոսքով, ներկայում կրթությունն ավագ դպրոցում չի համապատասխանում աշխատաշուկայի պահանջներին, դրա համար էլ նախարարությունը մշակել է «Ավագ դպրոցների համակարգի ստեղծման ռազմավարական ծրագիր», որն արժանացել է կառավարության հավանությանը:
Նա հայտնեց, որ ծրագիրը նախատեսում է բարձրացնել ավագ դպրոցների կրթության որակը, ստեղծել սովորողների համար նախընտրելի հոսքային ուղղություն, այդ թվում, նախնական մասնագիտական կրթության ընտրության հարավորություն: «Մենք նախատեսում ենք ավագ դպրոցի կրթական ծրագիրը դարձնել ճկուն՝ հնարավորություն ստեղծելով արձագանքել աշակերտների կրթական պահանջմունքներին և նախասիրություններին»,-հավելեց ԿԳՆ հանրակրթության վարչության պետը: Նա հայտնեց, որ «Ավագ դպրոցների համակարգի ստեղծման ռազմավարական ծրագրի» շրջանակներում նախատեսված է հանրապետությունում ստեղծել շուրջ 200 ավագ դպրոց:
Ն. Հովհաննիսյանի խոսքով, ավագ դպրոցների առաքելությունն է սովորողնրի հակումներին, ընդունակություններին, կարողություններին և նախասիրություններին համապատասխան նախնական, միջին կամ բարձրագույն մասնագիտական կրթություն ստանալու հնարավորություն և ինքնուրույն կյանք վարելու պատրաստվածության ապահովելը:
Վարչության պետը հայտնեց, որ ավագ դպրոցները կազմավորվում են որպես առանձին գործող ուսումնական հաստատություններ և կարող են գործել նաև կրթահամալիրի կազմում՝ առանձնացված ուսումնական մասնաշենքով: Նա վստահեցրեց, որ ավագ դպրոցում աշխատող մանկավարժները պետք է ունենան բարձր որակավոում և համապատասխան պատրաստվածություն:

В будущем учебном году появятся экспериментальные школы
В Армении с сентября 2008 года начнут действовать 30 экспериментальных старших школ, две из которых будут ремесленными. Об этом сегодня на встрече с журналистами сообщила начальник управления среднего образования Министерства образования и науки РА Нарине Ованнисян. По ее словам, на реализацию этой программы правительство Армении и Всемирный банк в рамках кредитной программы “Качество образования и соответствие” выделили более 2.6 млн драмов.
Н. Ованнисян сообщила, что все эти школы будут отремонтированы, обеспечены соответствующей материально-технической базой. Преподаватели школ пройдут переподготовку. Старшие школы будут сначала двухлетними а с 2009-2010 учебного года они перейдут на трехлетний режим обучения.
По мнению Н. Ованнисян, сегодня обучение в старших классах общеобразовательных школ не соответствует требованиям рынка труда, поэтому министерство разработало “Стратегическую программу создания страших школ”, которая была одобрена правительством РА. В рамках данной программы планируется создать в республике 200 старших школ.
По ее словам, программа предусматривает повышение уровня образования в страших школах, внедрение системы потокочного обучения в соответствии с желаниями и возможностами учников, возможность выбора предварительного профессионального образования. Старшие школы будут образованы как отдельно действующие учебные заведения, но могут действовать в составе образовательного комплекса в отдельном здании.