Օրերս լույս է տեսել «Փարաջանովի կալեյդոսկոպը» խորագիրը կրող Սերգեյ Փարաջանովի աշխատանքների ալբոմը: Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Ս.Փարաջանովի տուն-թանգարանի տնօրեն Զավեն Սարգսյանը: Նրա խոսքով, ալբոմում տեղ են գտել արվեստագետի 182 աշխատանքներ և 60 լուսանականեր, ինչպես նաև Փարաջանովի կենսագրությունը և արվեստի մասին պատմող նյութեր:
Զ. Սարգսյանը տեղեկացրեց, որ լույս է տեսել ալբոմի միայն ռուսերեն տարբերակը` 500 օրինակով: Նրա խոսքով, անգլերեն տարբերակը լույս կտեսնի մոտ երկու ամսից` արդեն 900 օրինակով: Սերգեյ Փարաջանովի տուն թանգարանի տնօրենը տեղեկացրեց, որ ալբոմի հրատարակման հարցում ֆինանսապես աջակցել է Մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը, ինչպես նաև օգտվել են թանգարանի միջոցներից:

В Армении вышел в свет альбом “Калейдоскоп Параджанова”. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил директор Дома-музея Сергея Параджанова Завен Саркисян.
По его словам, в альбоме представлены 182 коллажа Сергея Параджанова и 60 фотографий. Альбом содержит также биографию великого режиссера и материалы об искусстве.
Вышел в свет пока только русский вариант альбома тиражом в 500 экземпляров. Примерно через два месяца будет издан и английский вариант тиражом в 900 экземпляров. По словам директора Дома-музея, финансовую поддержку публикации альбома оказал Защитник прав человека Армении Армен Арутюнян.